Gruzínská vláda bude čelit "vážné odplatě" za loňskou válku v Jižní Osetii. V sobotu to prohlásil ruský prezident Dmitrij Medveděv. Pokračoval tak v pátečních vzájemných obviněních Gruzie a Ruska z vyvolání konfliktu, od kterého uplynul jeden rok.

"Jsem si jistý, že spravedlnost, trest a krutá odplata, dostihne po čase ty, kteří vydali zločinné rozkazy k útoku na Jižní Osetii," prohlásil ruský prezident v televizním pořadu ve státní televizi v době prvního výročí války o tento separatistický region.

Medveděv už v pátek prohlásil, že to byl on, kdo přijal všechna rozhodnutí týkající se rusko-gruzínské války. "Rusko před rokem udělalo, co udělat muselo," prohlásil v pátek.

Vyslání jednotek do Gruzie bylo pro Medveděva prvním větším testem poté, co převzal funkci prezidenta od Vladimira Putina. Situaci podle vlastních slov konzultoval s ministrem obrany, které mu poskytovalo všechny informace. Veškerá rozhodnutí, ale přijímal sám, zdůraznil. "Bylo to nejtěžší rozhodnutí, ale nakonec se ukázalo jako správné," dodal ruský prezident.

Prezident slibil Osetii podporu

 

Medveděv také vyznamenal medailemi ruské vojáky, kteří se před rokem zúčastnili války s Gruzií o Jižní Osetii. Zároveň zdůraznil, že Rusko bude nadále podporovat tuto gruzínskou separatistickou oblast, která s pomocí Moskvy před rokem vyhlásila nezávislost na Tbilisi.

Podívejte se na výroční slavnost
(článek pokračuje pod fotogalerií)

 

"Rusko vám se vším pomůže - v ekonomice i v sociální sféře... Samozřejmě poskytneme pomoc i ve vojenských záležitostech, neboť bez vojenské pomoci nastanou velké problémy," citovala agentura ITAR-TASS z Medveděvova projevu ve Vladikavkazu. V tomto správním středisku Severní Osetie se prezident setkal s představiteli sousední Jižní Osetie.

Medveděv podle zprávy Kremlu v souvislosti s výročím rusko-gruzínské války také zaslal dopis svému francouzskému protějšku Nicolasi Sarkozymu, v němž ocenil jeho tehdejší zprostředkovatelskou misi. Francie se jí ujala jako předsednická země EU.

V Zakavkazsku vznikla nová geopolitická situace, ve které "jen stěží lze ignorovat samostatnou existenci dvou nových států", citoval Kreml z dopisu. Medveděv zároveň tvrdí, že vážné znepokojení vyvolávají neustálé hrozby gruzínské strany, že silou obnoví svoji kontrolu nad Jižní Osetií a Abcházií. "Jsem přesvědčen, že jen vytvoření takového smluvně-právního základu umožní vyhnout se novým výbuchům násilí a vyloučit opakování loňské tragédie," napsal Medveděv.

Konflikt podle Ruska vypukl poté, co se gruzínská armáda pokusila převzít kontrolu nad separatistický Jižní Osetie. Rusko následně poslalo do regionu, který dovtedy nepřímo kontrolovalo, další vojska. Gruzie strana tvrdí, že jednala v sebeobraně, protože čelila ruské invazi. Oba gruzínské separatistické regiony - Jižní Osetie i Abcházie - následně vyhlásily nezávislost, kterou Rusko uznalo. Konflikt vyhnal z domovů celkem asi 200 000 lidí.

Související