Slovenská policie při rozhánění sobotního protiromském srazu v Šarišských Michažanech na východě země zatkla 30 lidí včetně bývalého vůdce extremistického sdružení Slovenská pospolitost Mariana Kotleby. Všechny zadržené již ale propustila. Zraněni byli dva civilisté a pět policistů, uvedla dnes policejní mluvčí.

Shromáždění svolala Slovenská pospolitost, jejíž členové v minulosti organizovali pochody v uniformách připomínajících válečný slovenský stát. Sdružení zdůvodňovalo akci snahou upozornit na údajné útoky romské menšiny na ostatní obyvatele. Sraz nebyl oficiálně schválen úřady a policie ho rozehnala pomocí vodního děla a obušků.

"Ze strany přibližně 400 osob došlo k hrubému narušení veřejného pořádku, které spočívalo v házení různých předmětů na policisty," zdůvodnila postup policie její mluvčí Magdaléna Fečová. Příznivci sdružení podle ní házeli při zatýkání Kotleby na policisty kameny, skleněné lahve, sklenice i pyrotechniku.

"Jsme proti cikánskému teroru" či "Ochráníme naše rodiny" byla hesla, která zazněla na shromáždění Slovenské pospolitosti. Kotleba před svým zatčením obvinil politické strany a vládu, že se nestarají o bezpečnost obyvatel. Na demonstraci přišli i zástupci české radikální Dělnické strany. Její představitelka řekla, že občané se musí chránit sami, protože vlády to nedělají.

Pospolitost svoláním protestu reagovala na nedávný incident v jisté východoslovenské obci, kde dvojice mladíků ve věku 15 a 16 let ze sousední romské obce napadla podle policie důchodce. Údajně ho zbili násadou od koštěte a způsobili mu tržné rány na hlavě a na tváři; muž přišel o oko.

Na Slovensku žijí podle odhadů statisíce Romů, velká část z nich v chudých osadách. Nevyhovující životní podmínky podle odborníků komplikují vzdělávání dětí z osad, což později vede k nezaměstnanosti i kriminalitě.

Extremistické občanské sdružení Slovenská pospolitost před rokem slovenské ministerstvo vnitra rozpustilo, ale podle nedávného rozhodnutí soudu může pokračovat v činnosti. Nejvyšší soud loňský verdikt ministerstva zrušil kvůli formálním nedostatkům a případ vrátil k opětovnému projednání. Ministerstvo chce sdružení brzy opět rozpustit.

Slovenská pospolitost je občanské sdružení blízké rovněž zakázané nacionalistické straně Slovenská pospolitost - Národní strana. Politické uskupení, které v roce 2006 rozpustil nejvyšší soud, se hlásilo k myšlenkám prezidenta válečného Slovenska Jozefa Tisa.