Agentury onejprve oznámily, že v ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang na severozápadě Číny bylo uneseno letadlo.  Podle agentury AP představitel vládního úřadu v Urumči, které je správním střediskem oblasti Sin-ťiang, informaci o únosu nepotvrdil.

O několik hodin později přišly upřesňující zprávy o tom, že terčem výhrůžek byl afghánský letoun mířící do Číny. Na jeho palubě měla být bomba. Čínské úřady nedovolily letounu v hlavním městě oblasti zmítané nepokoji přistát.  Podle agentury, která se odvolala na diplomatické zdroje, se stroj nakonec vrátil do Afghánistánu a přistál v Kandaháru na jihu země.

Letiště v Urumči, správním středisku oblasti Sin-ťiang, údajně dostalo pokyn, aby letadlu nepovolilo přistání. Zatím není jasné, které letecké společnosti stroj patří ani o jaký typ letadla jde.

V oblasti jsou poslední měsíce nepokoje. Čínská policie nedávno zatkla 83 osob v souvislosti s červencovými násilnostmi v Ujgurské autonomní oblasti Sin-ťiang. Po nepokojích v tamní metropoli Urumči bylo podle policejních zdrojů zadrženo několik set lidí, z nichž 83 nyní bylo obviněno mimo jiné z vražd.

Ujgurská disidentka: V Urumči zmizelo za noc deset tisíc lidí - čtěte ZDE

Boj o ujgurské suroviny - čtěte ZDE

Sin-ťiang a jeho metropole Urumči se minulý měsíc staly místem krvavých střetů mezi muslimskými Ujgury, kteří jsou jazykově a etnicky spříznění s Turky, a Chany, jež v Číně představují většinový národ. Při srážkách zahynulo podle oficiálních zdrojů bezmála 200 osob; podle ujgurských představitelů zemřely tisíce lidí.

Devítimilionové etnikum Ujgurů si dlouhodobě stěžuje na příliv Chanů, kteří v autonomii například vlastní drtivou většinu obchodů, i na vládní restrikce vůči svému náboženství. Chany obviňují z diskriminace a komunistickou stranu ze snahy zlikvidovat ujgurský jazyk i kulturu. Podle oficiální čínské verze nepokoje nebyly projevem etnického napětí, ale důsledek činnosti extremistů a teroristů podněcovaných exilovými Ujgury.