Slovensko prožívá jedno z největších tragických neštěstí od ve své historii.

Fotogalerie - ZDE

Při pondělním výbuchu v uhelném dole ve středoslovenské Handlové zahynulo pravděpodobně všech 20 zavalených horníků a záchranářů. Do úterního rána záchranáři objevili sedm těl, po ostatních pokračuje pátrání. Slovenský ministr hospodářství Ĺubomír Jahnátek v noci na dnešek uvedl, že neštěstí nepřežilo pravděpodobně ani ostatních 14 pohřešovaných.

Těla nalezena

Záchranáři těla objevili asi 65 metrů od předpokládaného epicentra výbuchu. Podle nich v místě neštěstí dál panují podmínky neslučitelné se životem, je tam příliš vysoká teplota, nízký obsah kyslíku a naopak velké množství oxidu uhelnatého. Obhlídka místa ukazuje, že "tyto podmínky neumožnily přežít asi ani jedné osobě a s vysokou pravděpodobností lze říci, že smrt všech nastala v době výbuchu," prohlásil ministr hospodářství Ĺubomír Jahnátek.

V dole se v pondělí ráno vznítil uhelný prach a záchranáři šli požár hasit. Vzápětí nastala exploze ve štole ležící v hloubce 330 metrů, v níž se už od 17. června netěží.

"Pravděpodobnou příčinou neštěstí byla exploze zplodin nedokonalého hoření uhelného prachu, jehož požár sfárali záchranáři uhasit," uvedl po výbuchu generální ředitel dolů Peter Čičmanec. Při nedokonalém hoření mouru vzniká vodík a kysličník uhelnatý, jejichž směs je výbušná.

Zranění jen lehce

Z nezavalené části dolu se již během pondělí podařilo dostat na povrch devět zraněných horníků i záchranářů, kteří byli převezeni do nemocnice. Zraněné zasáhla tlaková vlna výbuchu v jiné části dolu, asi 150 až 200 metrů od epicentra exploze. Většina měla lehká zranění hrudníku, hlavy a končetin, která nevyžadovala hospitalizaci.

 

V úterý se bude neštěstím zabývat slovenská vláda. Podle premiéra Roberta Fica by mimo jiné měla rozhodnout o vyhlášení státního smutku a finanční pomoci pozůstalým.

Hornonitranské doly Prievidza, k nimž patří i důl v Handlové, jsou největšími hnědouhelnými doly na Slovensku. Dodávají zejména prachové hnědé uhlí elektrárně Nováky. Společnost v současnosti zaměstnává 4100 lidí a patří k největším zaměstnavatelům v regionu. Už v roce 2006 došlo v dole Nováky k neštěstí, při němž zahynuli čtyři horníci, o rok později zemřel horník v dole Handlová. Podnik připravuje v regionu otevření nových dolů, průzkum v podzemí našel 7,2 milionu tun uhlí. Průmyslově se uhlí v oblasti řeky Nitry těží právě 100 let.

Největší neštěstí na Slovensku a důlní neštěstí v Čechách

28. července 1976 - Letadlo československých aerolinií se 79 lidmi na palubě letící z Prahy se při přistání v Bratislavě zřítilo do jezera Zlaté písky. Havárii přežili pouze čtyři cestující; jeden z nich zemřel krátce nato v nemocnici na následky zranění.

6. července 1995 - Celkem 17 mrtvých si vyžádala nehoda českého autobusu u Kolárovic poblíž Žiliny. Autobus, který vezl zaměstnance firmy Modelárna z Nemošic u Pardubic a jejich rodinné příslušníky, sjel z vozovky a spadl z výšky asi dvaceti metrů.

červenec 1998 - Při nejničivější povodni za poslední desetiletí zahynulo více než padesát lidí z romské obce Jarovnice u Prešova. V rozvodněné říčce Svinka zahynuly hlavně malé děti a jejich matky.

10. srpna 2009 - Po výbuchu v uhelném dole v Handlové se řadu hodin pohřešovalo 20 lidí. Pozdě večer záchranáři objevili těla šesti lidí. Neštěstí ale nepřežilo pravděpodobně ani ostatních 14 pohřešovaných.

 

Největší neštěstí v českých dolech:

1892 - Požár v dolu Marie u Příbrami, při němž zahynulo 319 havířů, je největším důlním neštěstím v historii českých zemí.

1894 - Při výbuchu v karvinském uhelném dole Jan a František zahynulo po trhací práci 235 horníků.

3. ledna 1934 - Výbuch důlního plynu v dole Nelson III v Oseku u Duchcova v podkrušnohorském uhelném revíru si vyžádal 142 obětí.

7. července 1961 - Při požáru v Dolu prezident Gottwald v Havířově-Horní Suché zemřelo 108 lidí.

Související