Iránští soudci zahájili již druhý masový proces s účastníky červnových protivládních protestů. Provází ho změny na vysokých politických postech. Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád odvolal nejméně čtyři vysoké úředníky ministerstva informací, kteří nesouhlasili s procesy vedenými se stoupenci opozice. Parlament podle dnešního íránského tisku zvažuje prověření prezidentových kroků.

Odsouzeným hrozí trest smrti

Mezi obviněnými v masovém procesu je i francouzská učitelka a dva íránští pracovníci britské a francouzské ambasády. Ti čelí mimo jiné nařčení ze špionáže a ohrožování íránské národní bezpečnosti, za což je lze podle islámského práva odsoudit i k trestu smrti.

Čtyřiadvacetiletá Francouzska Clotilde Reissová, která působila v Íránu pět měsíců jako asistentka v jazykové škole, byla zatčena na teheránském letišti 1. července. Měla se provinit tím, že se účastnila protestů a posílala z nich do světa videozáznamy. Oficiální íránské zdroje poukazují například na to, že napsala jednostránkovou zprávu, kterou předala kulturnímu oddělení francouzské ambasády.

"Neměla jsem se účastnit nezákonných protestů. Lituji svých aktivit a omlouvám se íránskému národu a soudu. Doufám, že mi prominou," uvedla podle Rádia Svobodná Evropa Reissová před soudem. Její obvinění vyvolalo ostrou kritiku ze strany Francie, švédské předsednictví EU okamžitě vyjádřilo solidaritu. "Jedná se očividně o divadelní proces namířený proti Unii," řekl agentuře Reuters švédský ministr zahraničí Carl Bildt.

Přiznání byla vynucena násilím, tvrdí opozice

O tom, že soud neprobíhá podle férových pravidel, svědčí i další indicie. "Skoro všichni vypovídají totéž. Nemusíte být Einstein, aby vám došlo, že výpovědi jim někdo napsal," cituje deník SME íránského analytika Šivu Balagiho. Obvinění se tak jeden po druhém přiznávají, že chtěli vyprovokovat revoluci a že vyzvídali pro nepřítele.


Zatímco minulý týden začal soud především s "řadovými" demonstranty, tentokrát se zodpovídají prominentní vůdci opozice, například bývalý poslanec Ali Tajernia. Vysoce postavený člen Revoluční gardy nyní začal volat i po zatčení dvou hlavních vůdců opozice Míra Hosejna Músávího a Mahdí Karrúbího.

Opozice naopak viní policisty a vyšetřovatele z nezákonných praktik při zatýkání a vyšetřování. Karrubí tvrdí, že řada z asi dvou tisíc zatčených byla ve věznicích mučena a znásilněna. "Několik zatčených vypovědělo, že mladé ženy i muži byli krutě znásilněni. Trpí depresemi a závažnými psychologickými a fyzickými problémy," napsal Karrúbí v dopise bývalému prezidentovi Alímu Akbarovi Hášemímu Rafsandžánímu.