Americká ministryně zahraničních věcí Hillary Clintonová prohlásila během návštěvy Konžské demokratické republiky, že bude naléhat na vládu, aby řešila příčiny patnáct let trvajícího konfliktu na východě země, kde bojují armádní jednotky a několik konžských i zahraničních milicí.

Dvoudenní návštěva šéfky americké diplomacie zahrnuje návštěvu Gomy, metropole provincie Severní Kivu, ohniska násilí na východě země. Konžská vláda a mírové jednotky OSN se snaží oblast východního Konga stabilizovat po desetiletích diktátorského režimu a války z let 1998-2003. Jenom za posledních deset let stál konflikt v oblasti životy asi pět milionů obyvatel.

"Jedu do Gomy, abych se otevřeně vyjádřila proti nevýslovnému násilí na ženách a dívkách ve východním Kongu," řekla Clintonová před dnešní návštěvou. "Je to nejhorší příklad mužské krutosti vůči ženám, které jsou využívány v konfliktech."

Jenom za poslední rok uvádí statistiky OSN v oblasti více než 7700 znásilnění. V naprosté většině jsou pachatelé vojáci a oběti nezletilé dívky. V poslední však stoupá i počet mužů znásilněných vojáky.

Clintonová, která se hodlá zajímat o příčiny konfliktu - místní bohaté zdroje nerostných surovin, se má v Gomě rovněž sejít s prezidentem Konga Josephem Kabilou. Clintonová přijíždí poté, co Kabila uzavřel ve čtvrtek v Gomě nečekanou dohodu s prezidentem sousední Rwandy Paulem Kagamem o obnovení diplomatických styků po deseti letech.


V metropoli Kinshase americká ministryně zahraničí navštíví nemocnici, kterou financuje bývalá hvězda americké basketbalové ligy NBA, konžský rodák Dikembe Mutumbo.

Clintonová přicestovala do Konga ze sousední Angoly, kde získala příslib prezidenta José Eduarda dos Santose o včasném uspořádání prezidentských voleb. Předtím navštívila Keňu a JAR. Z Konga odlétá do Nigérie, odkud pokračuje do Libérie a na Kapverdské ostrovy.

Související