Tchajwanská armáda zachránila asi 260 lidí z oblasti kolem vesnice Šao-lin. Uvedla to agentura AP. V horské vesnici na jihu Tchaj-wanu došlo v neděli k sesuvům půdy. Její obyvatelé, které se podařilo evakuovat, odhadovali, že pod bahnem mohlo zůstat až šest set lidí.

"Bahno pokrylo velkou část vesnice včetně základní školy a řady domů. Část hory nad námi na vesnici prostě spadla," popsal katastrofu obyvatel vesnice Lin Čien-čung. Sesuvu půdy předcházel liják, který do oblasti přinesl tajfun Morakot. Na některých místech Tchaj-wanu spadly během víkendu až dva metry srážek.

Tajfun Morakot udeřil v jihovýchodní Asii koncem minulého týdne. Nejvíce postiženým je právě Tchaj-wan, který hlásí 41 mrtvých a 60 pohřešovaných. Do těchto čísel ale nejsou započteni nezvěstní ze Šao-linu, kde pokračují záchranné práce.

Šao-lin je jednou z vesnic, kterou postihly záplavy a sesuvy půdy. Mnohé jsou navíc v těžko přístupným oblastech a přísun nezbytné pomoci komplikují poničené silnice a zaplavené či zavalené mosty. Nad Tchaj-wanem proto nyní létají helikoptéry a úřady se snaží zajistit postiženým ty nejzákladnější potřeby.

"Nejdůležitější je nyní zajištění přístřešků, stravy a pitné vody pro evakuované," uvedl pro CNN Hank Du, ředitel humanitární organizace World Vision.

V Číně přes milion evakuovaných

Tajfun Morakot se v neděli přesunul nad Čínu a nad pevninou zeslánl na tropickou bouři. Ta však způsobila rozsáhlé záplavy a dosud v Číně připravila o život šest lidí, tři osoby jsou pohřešovány. Evakuováno byl 1,4 milionu obyvatel pobřežních oblastí.

Při úterním sesuvu půdy ve východní Číně se zřítilo šest bytových domů, v jejichž troskách zůstal pohřben zatím neupřesněný počet lidí.Související