Slovensko se ve středu už podruhé za letošní rok ponoří do ticha a vyvěsí vlajky na půl žerdi. Rozloučí se tak symbolicky s dvaceti oběťmi důlního neštěstí v Handlové, kde v pondělí vybuchl metan během záchranných operací po požáru.

Bratislava a Ficova vláda nezažívá letos takový smuteční den poprvé - státní smutek byl vyhlášen už v únoru po tragické nehodě autobusu nedaleko lyžařského střediska Polomka, kterou nepřežilo 12 lidí.

Slovenský premiér Fico mezitím požádal o prověření nehody a zároveň požádal ministra hospodářství Lubomíra Jahnátka o návrh odškodnění pozůstalých. Podle informací slovenských médií by mělo ministerstvo práce poskytnout pozůstalým jednorázovou pomoc ve výši 800 euro. 

Fico v úterý zároveň vyloučil, že by v souvislosti s neštěstím žádal, aby ministr hospodářství složil svůj post. "Teď je rozhodující, aby byli správní lidé na správném místě, tedy i člověk, který dělá svou práci dobře - ministr hospodářství," prohlásil v úterý Fico.

Selhali lidé?

Vyšetřováním incidentu se už začaly zabývat odpovědné orgány, které se snaží shromáždit zvukové, písemné a grafické záznamy k danému úseku dolu. Pak se rozhodne o dalším postupu.

Záchranáři z dolu vyprostili sedm těl. Mrtvých je všech dvacet horníků - ZDE

Spolu s neštěstím se objevily už v pondělí spekulace, že horníci v dole pracovali v extrémních a nebezpečných podmínkách. Podle výpovědi zachráněných horníků byl na místě často cítit plyn.

Slovenský deník Pravda v úterý přinesl rozhovor s odborníkem z Geologického ústavu SAV, podle něhož v dole v Handlové podcenili riziko a nezvolili správný postup likvidace šachty.

"Podle dosavadních informací se zdá, že na vině pondělní nehody je lidský faktor," řekl deníku.

Související