Antivirový lék Tamiflu se používá proti chřipkovým nákazám. Jeho jméno padalo i v souvislosti s léčbou takzvané prasečí chřipky, jejíž pandemii vyhlásila před časem Světová zdravotnická organizace (WHO). Podle WHO ale jinak zdraví lidé, kteří prasečí chřipku dostanou, mají obvykle jen mírné příznaky a lék Tamiflu nepotřebují.

Badatelé z Oxfordské univerzity nyní uvedli, že si nejsou jisti, nakolik by jejich zjištění o nevhodnosti Tamiflu pro děti mohla být významná pro pandemii prasečí chřipky. Podle zveřejněné studie účinkuje tento lék velmi málo či vůbec proti zdravotním komplikacím, jako jsou astmatické záchvaty a ušní či bakteriální infekce.

Také nedávno zveřejněná studie odborníků z britské zdravotnické služby (HPA) ukázala, že víc než polovina dětí po užívání Tamiflu trpěla nevolností, nespavostí, poruchou soustředění či nočními můrami. Údaje experti sesbírali od školáků tří londýnských škol a jedné školy v jihozápadní Anglii. Děti dostaly v dubnu a květnu lék preventivně poté, co se jejich spolužáci nakazili prasečí chřipkou.

Podobnou zkušenost mělo prý i Japonsko, kde se lék Tamiflu v minulosti hojně užíval proti sezónním chřipkám. Místní média ale informovala o výskytu vzácných neurologických a psychiatrických poruch u dětí, které přípravek dostávaly. Japonsko nyní nedoporučuje předepisování Tamiflu pacientům od deseti do 19 let.

Česká vláda chce pro případ celostátní chřipkové epidemie mít k dispozici antivirové medikamenty pro čtvrtinu obyvatel ČR. V zásobě by měla mít právě Tamiflu a lék Relenza.