Číně se zřejmě nelíbilo, že mezinárodní těžební gigant Rio Tinto odstoupil od svých plánů spojit se s čínským konkurentem Chinalco. Nasvědčuje tomu postup Pekingu, který po více než měsíci konfliktu s firmou nechal oficiálně uvěznit čtyři zaměstnance z jejích řad.

Tři Číňané a jeden Australan mají pykat za to, že prováděli v Číně komerční špionáž, upláceli manažery z čínských oceláren a pokusili se o krádež obchodních tajemství týkajících se cen železné rudy.

 Za krádež obchodních tajemství hrozí v Číně až tři roky vězení, v mimořádně závažných případech to však může být až sedm let.

Ačkoliv to Peking popírá, čtveřice zaměstnanců už strávila měsíc ve vazbě. Zadržení zaměstnanců vyvolalo obavy ohledně podnikání v Číně a způsobilo napětí mezi Čínou a Austrálií.

Firma Rio Tinto odmítá, že by se její zaměstnanci dopustili činů, z nichž je Čína viní.  Mnoho pozorovatelů, které cituje agentura AP, se domnívá, že se zatčení muži nevyhnou soudu a trestu.

Čínský ministr obchodu měl údajně naznačit jen tolik, že dotyčné zaměstnance čeká "férový" trest.

Rio Tinto původně plánovalo propojení s čínským koncernem Chinalco v hodnotě 19,5 miliardy dolarů (355 miliard Kč). Transakce podle akcionářů zvýhodňovala čínský podnik a mohla poskytnout Číně větší vliv na ceny klíčových komodit, jako je železná ruda.

Související
Newsletter

Byznys

Nechcete, aby vám uniklo to nejdůležitější z byznysu a finančních trhů?

Každý pátek od nás dostanete souhrn klíčových událostí doplněných o kontext. Autory jsou přední osobnosti Hospodářských novin: Jaroslav Mašek, Luděk Vainert, Milan Mikulka, Jana Klímová a Martin Ehl.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem příjmu newsletteru. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru