Až o čtyři centimetry ročně klesá výška vodní hladiny v oblasti severozápadní Indie, která je nejdůležitější zásobárnou vody pro celou zemi. Jen mezi lety 2002 a 2008 tu zásoby vody klesly více než o polovinu. V časopise Nature na to upozorňuje zpráva americké organizace NASA, která sleduje hydrologické změny po celém světě skrze dva satelity v rámci projektu Grace.

Vědci NASA varují, že situace je kritická. Výsledky aktuálního výzkumu z Indie jsou totiž podle prý závažnější, než údaje z podobného zkoumání v Africe před třemi lety. Za situací navíc podle všeho stojí lidský faktor. 

„Podívali jsme se na záznamy o dešťových srážkách v tomto desetiletí a ty jsou relativně stabilní. Byly tam určité menší výkyvy, ale celkově nelze mluvit o suchu nebo nějakém výrazném srážkovém trendu,“ cituje BBC Matta Rodell, hydrologa z Goddardova centra vesmírných letů při NASA.

Hydrolog proto upozorňuje, že za poklesem vodní hladiny podle všeho stojí intenzivní zavlažování a také rostoucí spotřeba vody v důsledky přelidnění. Pokud budou indičtí farmáři pokračovat v současném způsobu hospodaření, může tak v mnoha oblastech Indie brzy dojít ke katastrofálnímu nedostatku vody.

Varování NASA přichází v době, kdy se problémem seriózně zabývá i indická vláda. Podle některých jejích představitelů musí být řešení komplexní a obsahovat například obměnu pěstovaných plodin, tedy na vodu velmi náročnou rýži vyměnit například za kukuřici nebo čirok.

Související