Argentinský soud poslal do vězení na doživotí penzionovaného argentinského generála Santiaga Riverose, který se podle obžaloby podílel v roce 1976 na umučení patnáctiletého komunistického aktivisty.

V takzvané špinavé válce, kterou vojenský režim vedl proti svým odpůrcům v letech 1976 až 1983, zmizelo podle neoficiálních zdrojů kolem 30 tisíc lidí. Většinou šlo o osoby podezřelé z protivládního smýšlení a levicových tendencí.

Vojenské komando Avellanedu a jeho matku uneslo před 33 lety a mučilo je, aby získalo informace o tom, kde se skrýval Florealův otec. Ten tehdy patřil k vedoucím komunistickým lídrům v zemi. "Pouštěli mi elektrický proud do podpaždí, do prsou, do úst, do genitálií a totéž udělali mému synovi," citovala zpravodajská agentura BBC matku oběti Iris Pereyraovou.

Pereyraovou prý její věznitelé propustili po třech letech. Ale svázané a zmučené tělo jejího syna vyplavilo moře.

Riverose za podíl na vraždě odsoudili už v roce 1985, o čtyři roky později však exgenerál dostal milost. Před devíti lety Riverose a další exčleny argentinské armády odsoudil italský soud za únosy a vraždy italských občanů v době vojenského režimu v zemi.


Riverosovým případem se nejvyšší soud Argentiny začal zabývat znovu před dvěma lety. Loni ale soud nařídil propuštění na kauci více než desítky bývalých členů vojenského námořnictva podezřelých z vražd, mučení a dalších zločinů z let 1976 až 1983.

Související