Když Francie zakáže burky, zabrání šíření radikálního islámu. Takový názor prezentovala v rozhovoru pro list Financial Times muslimská ministryně Fadela Amarová. Podle ní je "závoj", který zakrývá vše vyjma očí symbolem ženského útisku.

"Jsem pro to, aby burka v mojí zemi vůbec neexistovala," řekla politička v rozhovoru pro FT. Její vyjádření přišlo v době, kdy Sarkozy rozvířil debatu o nošení burky - prezident už v červnu v parlamentu prohlásil, že pro burku není místo.

"Záležitost burky není spojená s náboženstvím, je to otázka svobody a ženské důstojnosti," přednesl Sarkozy podobně jako ministryně členům parlamentu. Oba dva politici nicméně vyzývají k respektu muslimů.

"Většina muslimů je proti burce a je jasné proč - ti, co bojují za lidská práva považují její nošení za jasné zkonfiskování základních práv a svobod," zdůraznila v rozhovoru Amarová.

Kontroverzní debata o toleranci nošení burky se ve Francii odehrála už před několika lety. V roce 2004 ve Francii schválili zákon, který zakazuje žákům a studentům na státních školách nosit viditelně náboženské symboly.

Legislativa byla primárně určená k vymýcení muslimských šátků, kterými si studentky kryly vlasy. Odpůrci zákazu burek ale tvrdí, že se takové gesto nehodí v době, kdy se západní svět snaží bojovat s diskriminací přistěhovalců.

Související