Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád do své nové vlády nominuje tři ženy. O svém rozhodnutí Ahmadínežád informoval ve státní televizi. Funkci ve vládním kabinetu konzervativní islámské republiky od jejího vzniku koncem 70. let dosud žádná žena nezastávala.

Ministryní zdravotnictví by se měla stát 50letá gynekoložka Marzíja Vahídová Dastgerdiová a postu šéfky rezortu sociální péče by se měla ujmout 43letá právnička Fáteme Adžorluová. O tom, jakou vládní funkci svěří třetí ženě, se Ahmadínežád nezmínil.

V íránské vládě naposledy působila žena v letech 1968 až 1977. V roce 1979 byla Farrochrú Parsajová po islámské revoluci, při níž se moci ujali konzervativní islámští klerikové, popravena kvůli údajné korupci.

Ahmadínežád získal druhý prezidentský mandát ve sporných červnových voleb. Začátkem tohoto měsíce složil přísahu a nejpozději do středy musí parlamentu představit kandidáty na jednotlivé ministerské posty.

Ke zprávám, že dosavadní vyjednávač o íránském jaderném programu Saíd Džalílí se má stát novým ministrem zahraničí, se nevyjádřil. Šéfem íránské diplomacie je nyní Manúčehr Mottakí.

Související