Fenomenální Ital Valentino Rossi vyhrál závod královské kubatury MotoGP ve Velké ceně České republiky silničních motocyklů.

Osminásobný světový šampion má po jedenáctém dílu mistrovství světa na druhého Španěla Jorgeho Lorenza, jenž v Brně upadl, náskok 50 bodů.

Vítěz kvalifikace Rossi se dostal do čela krátce po startu, společně s ním odjeli soupeřům i Španělé Lorenzo a Dani Pedrosa. Jednička Hondy Pedrosa však postupem času nestačil dvojici zástupců Yamahy, kteří Masarykův okruh jasně opanovali.

Šest kol před cílem dokázal Lorenzo svého soka předjet, ale dramatický souboj o chvilku později skončil. Španěl bez cizího zavinění upadl a Rossimu se otevřela cesta k již šestému brněnskému prvenství. Zároveň obhájil svůj triumf z minulého roku.

"Šest závodů je ještě dost"

"Celý tým pracoval od pátku do neděle výborně a musím mu poděkovat. Věděl jsem, že mě čeká tvrdý souboj s Jorgem, který zde jezdil výborně.

To se také potvrdilo. Když mě předjel šest kol před cílem, tak jsem byl připravený na něj opět útočit. Po jeho pádu jsem ale nemusel," řekl Rossi na tiskové konferenci.

Svůj náskok v čele průběžného pořadí nepřeceňuje, ale těší ho. "Do konce šampionátu chybí ještě šest závodů, což je dost.

Je ale pravda, že to mám dobře rozjeté," pochvaloval si třicetiletý Ital, jenž královskou kubaturu MS ovládl již šestkrát.

Za jeho zády si v klidu dojel pro druhé místo Pedrosa, o třetí pozici bojovali Španěl Toni Elías a Italové Andrea Doviziozo s Lorrisem Capirossim. Vítězně ze souboje nakonec vyšel Elías, jenž poprvé v letošní sezoně vystoupil na stupně vítězů.

Pešek dojel dvanáctý, vyhrál Simoncelli

Ital Marco Simoncelli vyhrál kategorii do 250 ccm. Lukáš Pešek obbsadil popáté za sebou dvanácté místo. Karel Abraham upadl hned v prvním kole.

Pro nejlepšího Čecha v kvalifikaci Abrahama skončil závod velmi rychle. Domácí jezdec měl hned v nájezdu do první zatáčky kolizi s Thomasem Lüthim ze Švýcarska, po které pro oba jezdce klání předčasně skončilo.

Většina Abrahamových fanoušků včetně fanklubu jej tak na trati vůbec neviděla. "Jsem hrozně naštvaný, protože to byl blbý a zbytečný pád. Byl jsem super připravený a mohl to být super závod.

Cluzel byl osmý a jezdil časy, které já jsem dosahoval ráno ve warm-upu se starýma gumama," zlobil se Abraham po závodě.

"Naštvaní jsou všichni. Byli jsme tu tři dny na nic"

Kolizi totiž zavinil on. "Po startu vedle mě najel Faubel, ťukli jsme do sebe a mě se zvedla brzdová páčka nahoru. Nevšiml jsem si toho a jak jsem přijel do první zatáčky, tak jsem hmátl do prázdna.

Na druhý pokus jsem ji nahmátl, ale už bylo pozdě," popsal devatenáctiletý závodník příčinu nehody, po které se na něj Lüthi hodně zlobil. "Omluvil jsem se mu, ale je naštvaný a asi mě nemá rád. To ale chápu," řekl Abraham.

Hned po příchodu do depa, ještě v průběhu závodu, to pořádně "schytal" i od svého otce a šéfa týmu Karla Abrahama staršího.

"Naštvaní jsou všichni. Byli jsme tu tři dny na nic. Spadnu hned v první zatáčce...," uvedl brněnský jezdec, jemuž se doma nedaří tradičně. Od roku 2005 zde dojel jen jednou, v roce 2007 byl čtrnáctý.

Bautista upadl při děkovačce

Zdravotně indisponovaný Pešek se po startu usadil na třináctém místě, ve druhé větší skupině. Poté se po problémech Alexe Debona posunul na dvanáctou pozici, kterou uhájil až do cíle. Stejně jako v předešlých čtyřech dílech MS tak získal čtyři body.

V čele MS je i nadále Japonec Hiroši Aojama, který byl čtvrtý. Jeho náskok na druhého Alvaro Bautistu se ale snížil na dvanáct bodů, neboť Španěl byl na Masarykově okruhu třetí.

Bautista na sebe upozornil i neobvyklým pádem při závěrečné děkovačce fanouškům, kdy při čestném kole jel po zadním kole a skončil na zemi. Pešek je v průběžném pořadí i nadále třináctý, Abraham patnáctý.

Velká cena České republiky:

Do 125 ccm: 1. Terol (Šp./Aprilia) 40:57,378, 2. Simon (Šp./Aprilia) -0,168, 3. Iannone (It./Aprilia) -8,719, 4. Smith (Brit./Aprilia) -12,443, 5. Espargaro (Šp./Derbi) -16,006, 6. Cortese (Něm./Derbi) -16,066, ...27. K. Pešek (ČR/Derbi) -1:40,019, 29. Chmelík (ČR/Honda) -1 kolo, 30. Šembera (ČR/Aprilia) -1 kolo.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 16 závodů): 1. Simon 174, 2. Terol 119,5, 3. Smith 111,5, 4. Gadea (Šp./Aprilia) 111, 5. Iannone 109,5, 6. Espargaro 79,5.

Do 250 ccm: 1. Simoncelli (It./Gilera) 41:06,490, 2. Pasini (It./Aprilia) -0,684, 3. Bautista (Šp./Aprilia) -4,381, 4. Aojama (Jap./Honda) -8,746, 5. Locatelli (It./Gilera) -9,721, 6. De Rosa (It./Honda) -10,870, ...12. L. Pešek (ČR/Aprilia) -30,632.

Průběžné pořadí MS (po 10 ze 16 závodů): 1. Aojama 172, 2. Bautista 160, 3. Simoncelli 140, 4. Barbera (Šp./Aprilia) 123, 5. Pasini 100, 6. De Rosa 77, ...13. L. Pešek 44, 15. Abraham (ČR/Aprilia) 33.

MotoGP: 1. Rossi (It./Yamaha) 43:08,991, 2. Pedrosa (Šp./Honda) -11,766, 3. Elías (Šp./Honda) -20,756, 4. Dovizioso (It./Honda) -21,418, 5. Capirossi (It./Suzuki) -21,538, 6. Hayden (USA/Ducati) -25,544.

Průběžné pořadí MS (po 11 ze 17 závodů): 1. Rossi 212, 2. Lorenzo (Šp./Yamaha) 162, 3. Stoner (Austr./Ducati) 150, 4. Pedrosa 135, 5. Edwards (USA/Yamaha) 112, 6. Doviziozo 107.