Dvě ruské stíhačky se srazily při nácviku na velkou leteckou show u Moskvy. Jeden ze strojů se zřítil na obytný dům, informovala agentura AP s odvoláním na vojenské zdroje. Ruská média informovala, že jeden z pilotů přišel o život, a opravila tak své předchozí tvrzení, že piloti se katapultovali a na padácích se bezpečně snesli k zemi.

Na zemi bylo podle ruských médií zraněno pět lidí. 

Podle agentury ITAR-TASS byly stíhací letouny Su-27 (foto v tomto článku je pouze ilustrační) součástí elitní skupiny ruského vojenského letectva, pojmenované Ruští rekové. Ti měli předvést své umění při akrobatickém letu u příležitosti prestižního mezinárodního veletrhu MAKS 2009 v Moskvě, který začíná v úterý.

Mluvčí vzdušných sil podplukovník Vladimir Drik z televizní obrazovky sdělil, že stíhačky se srazily nedaleko letiště Žukovo východně od Moskvy, kde se bude letecká show konat. Tři piloti, kteří se po kolizi strojů katapultovali, byli podle něj nalezeni v uspokojivém stavu. Avšak agentury RIA-Novosti a Interfax tvrdí, že jeden z nich - velitel skupiny - je mrtvý. Televize NTV dnes odvysílala záběry oblaku dýmu stoupajícího z polí nedaleko žukovského letiště.

Podle Drika už příčinu neštěstí zkoumají vyšetřovatelé.

 

RIA-Novosti také uvedla, že při pádu jedné stíhačky na dům nedaleko letiště byla vážně zraněna jedna žena. Nelze prý vyloučit, že zranění utrpěli ještě další lidé.

Ruské vojenské letectvo postihla v posledních měsících série nehod. Po dvou haváriích během pouhých třech dní zakázali experti počátkem letošního roku vzlety celé letky strojů Su-24.

Chystaná letecká přehlídka bude součástí devátého ročníku Mezinárodního leteckého a kosmického veletrhu MAKS 2009, pořádaného v Moskvě ve dnech 18.-23. srpna. Ten se koná každá dva roky a je největším veletrhem s leteckou a vojenskou technikou v Rusku. Cílem akce je navázat nové kontakty pro spolupráci a obchod v oboru leteckého průmyslu.

Podle oficiálního internetového portálu pro podnikání a export BusinessInfo.cz je na veletrh dosud přihlášeno 135 zahraničních firem například z USA, Německa, Kanady a Francie. Česká expozice bude mít rozlohu 120 čtverečních metrů a bude v ní vystavovat 12 českých firem.

Související