Francouzka Clotilda Reissová byla propuštěna z íránského vězení, kde byla zadržována od 1. července za svou účast v protestech proti sporným prezidentským volbám. Podle agentury AFP to večer oznámil Elysejský palác.

Čtyřiadvacetiletá učitelka francouzštiny Reissová byla obviněna z účasti na manifestacích, které následovaly po červnovém opětovném zvolení Mahmúda Ahmadínežáda íránským prezidentem. Podle íránského soudu měla prý shromažďovat informace a "povzbuzovat vzbouřence". Před soudem poprvé stanula 8. srpna.

Úřad francouzského prezidenta zažádal, aby byla všechna obvinění proti Reissové stažena. Nicolas Sarkozy v prohlášení poděkoval za spolupráci na jejím propuštění Evropské unii a dalším státům, obzvláště pak Sýrii.

Příbuzní Reissové během tohoto týdne vyjádřili naději v její brzké propuštění na svobodu, protože prý byly splněny podmínky, které si íránský soud kladl. Reissová se jednak musela zavázat, že do konce svého procesu zůstane na francouzské ambasádě v Teheránu, za druhé za ni musela francouzská diplomacie zaplatit kauci. Podle jejího otce Rémiho Reisse šlo o částku ve výši "několik set tisíc eur".

Související