Výkony a zisky byly vždy na první místě, řekl v pondělí slovenským médiím jeden z horníků dolu Handlová, kde se před týdnem odehrálo jedno z největších neštěstí posledních let.

Reagoval tak na rozhodnutí vedení, které sedm dní od tragédie rozhodlo obnovit těžbu zhruba kilometr od epicentra osudové exploze.

"Nezáleží jim na nás"

Pracovníci dolu uvedli, že nikomu nehrozí nebezpečí - nikdo z horníků posléze neodmítl vstoupit do Východní šachty, kde se ještě v sobotu odstraňovali následky požáru a následného výbuchu metanu.

Vedení dolů se brání - museli jsme s těžbou začít co nejdříve. „Důvodem je zabezpečení stability přístupových chodeb ke stěnám, které by v opačném případě mohly podlehnout různým tlakovým jevům," vysvětlila mluvčí Adriana Siváková.

Doplnila, že horníkům ve Východní šachtě nic nehrozí. „Oblast v místě požáru záchranáři stále ochlazují dusíkem a pracují na jeho uzavření hrázemi.

Jak informoval server Sme.sk, obnovení těžby údajně povolil obvodní báňský úřad v Prievidzi.

S oběťmi se rozloučí ve čtvrtek

Týden po havárii také skončily soudní pitvy a identifikace těl 20 obětí důlního neštěstí. Médiím to potvrdil mluvčí slovenského dohledu nad zdravotní péčí Milan Michalič. Mluvčí trenčínské krajské prokuratury Marián Sipavý označil vydání povolení, které umožní pochovat oběti tragédie, už jen za formální záležitost.

Společné veřejné rozloučení s oběťmi neštěstí se uskuteční ve čtvrtek v 16:30 na náměstí v Handlové.

Dvacet mužů zemřelo při explozi v dole přibližně 330 metrů pod zemí, když se snažili uhasit požár. Po obětech neštěstí zůstalo přibližně šest desítek nejbližších příbuzných.

Příčiny exploze vyšetřuje důlní úřad a policie, prověřovat je bude i speciální komise ministerstva hospodářství se zahraničními odborníky.

Související