Od začátku září zavádí Polsko systém elektronických náramků, díky kterým si pachatelé méně závažných trestných činů budou moci odpykat trest formou domácího vězení. V první vlně by speciální obroučku, která se nosí nad kotníkem, mělo dostat pět stovek vězňů. Do roku 2011 chce ale Polsko do systému zařadit až 7 500 odsouzených.

Nový způsob výkonu trestu se bude týkat vězňů, kteří byli odsouzeni na méně než šest měsíců nebo těch, kterým stejná doba zbývá k vypršení trestu. Přednost dostanou lidé starší, nemocní a ti, kteří se starají o malé děti. Šanci nemají recidivisté.

„V klasickém případě soud uloží odsouzenému povinnost přebývat v místě svého bydliště v konkrétních hodinách. Může také přikázat třeba povinnou účast v terapii,“ vysvětlil deníku Gazeta Wyborcza ředitel polské vězeňské služby Pawel Nasilkowski. Náramek podle něj umožňuje také další typy trestu – zákaz pobývání na určitých místech nebo v blízkosti konkrétních osob.

Za největší výhodu systému Nasilkowski považuje to, že vězni si trest budou moci odbýt v podmínkách, které jim umožní chodit do práce a nevyřadí je ze společenského života. Další nespornou výhodou je ulevení přeplněným věznicím a finanční úspory.

Studie ze Spojených států, kde podobný model funguje už od sedmdesátých let, ukázala, že tímto způsobem lze u jednoho vězně ušetřit až osmdesát procent nákladů. Ve Velké Británii přinesl tento systém za šestnáct měsíců svého fungování státní kase 49 milionů liber.

České ministerstvo vnitra však zavedení elektronických "náramků" pro vězně v červnu odsunulo o na rok 2011. Podle tehdejšího vyjádření ministerstva spravedlnosti je zavedení systému příliš drahé a v době ekonomické krize si to nemůžeme dovolit. Výběrové řízení by tak měla provést až nová vláda.

Model domácího vězení bez nákladných náramků se osvědčil na Slovensku. Od roku 2006 si trest v domácnosti odpykalo 57 odsouzených, kteří se musí pravidelně hlásit úředníkům. Jedná se však pouze o případy méně závažných trestných činů a přestupků.