Mraky šedého dýmu, rozbité mosty a kolony sanitek, které se po poškozených a zavalených silnicích snaží dopravit stovky zraněných do nemocnice. Tak podle zpráv světových médií vypadá Bagdád po sérii výbuchů, které město zasáhly ve středu ráno.

Podle posledních zpráv došlo v irácké metropoli nejméně k šesti výbuchům, jejichž příčinou byly bombové nálože a minometná palba. Nechaly za sebou 96 obětí a nejméně 550 zraněných, irácké úřady však upozorňují, že čísla nejsou konečná.

První a nejsilnější z explozí přišla krátce po desáté hodině ráno nedaleko ministerstva financí na severu Bagdádu. Zanechala za sebou kráter hluboký tři metry a deset metrů v průměru, uvedla agentura AFP.

O několik minut později se ozval výbuch nedaleko ministra zahraničí, které sousedí s ostře střeženou Zelenou zónou. V té sídli významné vládní i mezinárodní instituce.

„Okna ministerstva se vysypala a zmasakrovala lidi uvnitř. Mezi mrtvými jsem viděla pracovníky ministerstva, novináře i ochranku,“ popsala situaci agentuře Reuters jedna ze zaměstnankyň ministerstva zahraničí.

V obou případech šlo zřejmě o explozi výbušninami naložených automobilů. Další útoky na vládní a vojenské cíle byly podle všeho vedeny z minometů. Zasáhly vládní budovu, vojenské základny v centru Bagdádu a sídlo státní televize.

Jedna minometná střela vybuchla také blízko sídla OSN, právě v době, kdy si jeho pracovníci připomínali výročí podobné tragické události. Přesně před šesti lety, 19. srpna 2003, totiž před sídlem Spojených národů explodoval automobil naložený výbušninami, který zabil 22 lidí. Tehdy šlo o první velký útok od svržení režimu Saddama Husajna.

Středeční útoky jsou největší koordinovanou teroristickou akcí od odchodu Američanů z iráckých měst letos v červnu. BBC navíc upozorňuje, že předchozí velké útoky se soustředily především na chudé šíitské čtvrti, zatímco nyní se terčem staly ostře střežené vládní budovy.