Tři muži a žena se vrhají do silného proudy řeky Sprévy a snaží se dosáhnout jejího západního břehu. Přijíždí člun se strážníky z východního Berlína, ale utečenci už jsou na souši a anglicky hovoří turista za kamerou prohlašuje: "Well done".

"Řeka byla tak hluboká, nemohla jsem se dostat na břeh, ale už jsem byla na území západního Berlína, nemohli po mě střílet," popisuje posléze žena z NDR.

Více než dvacet let stará scéna, která v době železné opony proběhla západními médii, se dá považovat za symbol touhy tisíce obyvatel tehdejšího východního Německa emigrovat ke svým západním krajanům.

Části z nich se to v srpnu roku 1989 podařilo. Tisíce z nich se vypravily do Maďarska, které začalo v květnu téhož roku odstraňovat signalizační systém na hranici s Rakouskem.

Dne 19. srpna 1989 se uskutečnil první rozsáhlý útěk občanů NDR z Maďarska na Západ, když během akce nazvané Panevropský piknik využilo krátkého otevření maďarsko-rakouské hranice hned několik set východních Němců.

Řada z nich se pak uchýlila na západoněmeckou ambasádu v Budapešti, další skupina se rozhodla zkusit štěstí přímo u hranic.

Přechod se otevřel na tři hodiny

Příležitost k útěku jim poskytl právě Panevrospký piknik, který na rakousko-maďarské hranici nedaleko Šoproně zorganizovala Panevropská unie spolu s maďarskou opozicí - jeho součástí bylo i tříhodinové otevření přechodu mezi oběma zeměmi.

Údaje o počtu východních Němců, kteří se ten den rozhodli o domácích poměrech "hlasovat nohama", se rozcházejí. Nejčastěji se hovoří o více než 600 osobách.

I po 19. srpnu nicméně zůstávaly na maďarském území ještě tisíce východních Němců, kterým nakonec Budapešť v noci na 11. září otevřela hranice s Rakouskem natrvalo. Tehdejší západoněmecký kancléř Helmut Kohl označil později maďarské události z léta 1989 za "odstranění první cihly z Berlínské zdi."

Speciál iHNed.cz k výročí pádu železné opony - čtěte ZDE

Portál Nezapomeňte.cz - Jaké to bylo před rokem 1989 - čtěte ZDE

Německá kancléřka Angela Merkelová, která sama vyrostla ve východním Berlíně, ve čtvrtek i po dvaceti letech přímo na místě ocenila maďarskou odvahu a schopnost předvídat události.

Související