Čína zatím nemá jinou možnost, než pokračovat v nákupu dluhopisů americké vlády, i když je už teď zdaleka největším věřitelem Spojených států. Napsal to dnes oficiální list čínské komunistické strany People's Daily, který vychází v angličtině a prezentuje názory strany zahraničnímu publiku. Diverzifikace čínských devizových rezerv tak podle listu bude zřejmě mnohem obtížnější, než si Čína představovala.

Čína měla na konci června americké papíry v objemu 776,4 miliardy dolarů (asi 14,1 bilionu Kč). To byl proti květnu pokles o 3,1 procenta, což byl i široce medializovaný fakt. Čína se netají tím, že chce mít v dluhopisech americké vlády méně peněz, protože jí dělá starosti pokles kurzu dolaru. Procentuálně to byl největší pokles za téměř devět let, objem investic v amerických dluhopisech je ale i tak pořád ještě vyšší než v dubnu a březnu tohoto roku.

Na devizách proděláváme

Redakční článek v listu People's Daily uvádí, že červnový pokles investic v dluhopisech americké vlády ukazuje, že Čína se snaží o větší diverzifikaci. Zahraniční edice komunistického listu má nízký náklad a objevují se v ní oficiální postoje a názory strany. Zahraniční mutace také používá jednodušší a srozumitelnější vyjadřovací prostředky.

Peking bude podle listu potřebovat více času na to, aby omezil nákupy amerických dluhopisů a naučil se pracovat s rozmanitějším portfoliem investic. "Diverzifikace devizových rezerv na základě vědeckého a efektivního složení (portfolia zahraničních měn) je krok, který teprve musíme dokončit. Než se tak stane, nemá Čína jinou možnost než zvýšit objem dluhopisů americké vlády," píše se v článku.

Čína investuje devizové rezervy do více měn, ukazuje se však, že dosavadní postup jí přináší jen ztráty. List přiznává, že země pořád ještě nemá dost zkušeností se správou komplexnějšího portfolia. "Je nutné přiznat, že stále nezvládáme mezinárodní pravidla této hry. Pokud jde o využití kapitálu, pořád jsme žáky základní školy," napsal list.

Konkrétnější informace nelze zjistit ani od amerického ministerstva financí. To sice sleduje, kdo nakupuje dluhopisy americké vlády, ale jen pokud jde o přímé nákupy. Ministerstvo nemá žádný přehled o tom, kde končí dluhopisy, které se prodají přes prostředníky, převážně přes makléřské domy v Londýně.

Finanční ústav Standard Chartered odhaduje, že pokud by se vzaly v úvahu všechny druhy amerických cenných papírů a všechny možnosti, jak se k nim dostat, pak by Čína mohla vlastnit americké cenné papíry v úhrnném objemu zhruba 1,6 bilionu dolarů (asi 29,1 bilionu Kč).

Čína má zdaleka největší devizové rezervy na světě, které dosahují asi 2,13 bilionu dolarů (asi 38,8 bilionu Kč). Složení devizových rezerv je v Číně státním tajemstvím, analytici však odhadují, že až 70 procent rezerv může Čína držet v aktivech, která jsou denominována v amerických dolarech. Převážnou část podle analytiků zřejmě tvoří dluhopisy americké vlády.