Černá bilance havárie na Sajansko-šušenské elektrárně na Sibiři, která nemá v dějinách ruských vodních děl obdobu, oficiálně stoupla na 64 mrtvých. Jedenáct lidí se stále pohřešuje. S odvoláním na mluvčího záchranářů to v sobotu oznámila agentura AFP.

Přes 2000 lidí, záchranáři, experti i zaměstnanci, pracuje na břehu veletoku Jenisej na likvidaci trosek elektrárny, z níž byla asi třetina zcela zničena. Šance, že bude někdo z pohřešovaných ještě objeven živý, jsou prakticky nulové.

Příčina neštěstí není zatím jasná. Podle výsledků vyšetřování může být na vině vadná turbina a prudké zvýšení tlaku v potrubí. Voda při explozi prorazila strop a stěny strojovny a zatopila části objektu, kde bylo v tu chvíli asi 300 lidí.

Přestože odborníci i Kreml oficiálně vyloučili verzi teroristického útoku, k havárii se v pátek podle agentury Reuters přihlásila skupina čečenských bojovníků "Batalion mučedníků", která tragédii označila za novou strategii války s Ruskem.

"Do strojovny jsme umístili protitankový granát s časovačem, jehož výbuch způsobil mnohem větší škodu, než jsme doufali," popsali akci povstalci na svých webových stránkách.

Podle ruských vyšetřovatelů nic nenasvědčuje použití výbušniny, zkoumání příčiny havárie je nicméně na začátku, protože stále probíhá odčerpávání vody ze strojovny.

Putin: obětí je zřejmě přes sedmdesát

Při nehodě unikl do Jeniseje olej z transformátoru, který vytvořil na řece skvrnu o velikosti asi pět kilometrů čtverečních.

Podle vyjádření premiéra Putina, který místo katastrofy navštívil v pátek, je pravděpodobné, že všichni pohřešovaní zemřeli a jejich rodinám proto bude vyplaceno stejné odškodné jako rodinám obětí. To by mělo být jeden milion rublů.

Putin také ruským médiím oznámil, že vzhledem k havárii bude zřejmě nutné zavést regulaci cen elektrické energie a nevyloučil, že dojde k jejich zvýšení. Příslušný dekret by ruský vláda mohla vydat již začátkem září.

Sayano-Šušenský provoz byl uveden do provozu v roce 1978, je největší vodní elektrárnou v Rusku a pátou největší na světě. Zásoboval elektřinou důležité závody, například dva metalurgické kombináty patřící největšímu světovému výrobci hliníku, společnosti United Company RUSAL. Opravy elektrárny potrvají několik let.

Související