Takzvaná prasečí chřipka si v Evropě vyžádala dosud celkem 82 obětí. Vyplývá to z aktuálních údajů, které zveřejnilo Evropské centrum pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) ve Stockholmu. Podle agentury AFP svého prvního mrtvého, kterého usmrtil vir A(H1N1), v neděli ohlásilo Řecko. Španělsko pak oznámilo svou další oběť, tedy už čtrnáctou.

Podle ECDC zdravotnické instituce v jednotlivých evropských státech evidovaly 42.100 nakažených. U nich infekci potvrdily testy. Pacientů s novou chřipkou ale může být mnohem víc. Všichni nemocní se totiž na přítomnost viru vždy netestují.

V Česku se tato chřipka potvrdila u 217 lidí. Nejvíce nakažených je v Británii, kde jich úřady evidují asi 13.000. V zemi na virus A(H1N1) zemřelo už 59 osob. Španělsko má 14 obětí. Poslední z nich se stala padesátiletá žena v jihošpanělském městě Algésiras. První řeckou obětí je mladý muž, který zemřel v nemocnici. Informaci v neděli podle AFP odvysílala řecká televize.

Vlády jednotlivých zemí rozhodují nyní o tom, zda nakoupí vakcínu proti takzvané prasečí chřipce a případně v jakém množství. Česko se chystá pořídit očkovací látku pro půl milionu obyvatel. Stát chce nechat očkovat především zdravotníky.

Světová zdravotnická organizace (WHO) vyhlásila začátkem června pandemii nové chřipky. Podle ní to nesvědčí o nebezpečnosti nemoci, ale spíš o jejím rychlém šíření po světě. Většina pacientů totiž měla jen mírnější příznaky.