V Řecku začíná čtvrtý den boje ničivými požáry, které o uplynulém víkendu ohrožovaly řeckou metropoli a vyhnaly na 20 tisíc lidí z jejich domovů. Záchranáři a hasiči si podle AP nad ránem částečně oddechli - po třech dnech neutichající vichřice se zdá, že vítr oslabuje.

"Ubylo nebezpečných ohnisek, ale plameny se stále šíří," varoval nicméně před optimismem mluvčí hasičského týmu Yiannis Kappakis podle něhož je situace nadále složitá.

Oheň stále ohrožuje severní obydlené části Atén a některá místa na východním pobřeží v okolí měst Marathon a Nea Makri.

Rychlost větru o víkendu dosahovala až 60 km/hod, což hasičům nesmírně komplikovalo práci. 

Řecku mají pomoci s hašením ohňů letadla s vodními "bombami" z Francie, Itálie a Kypru. Na zemi bojuje s plameny na 2 tisíce hasičů, vojáků a dobrovolníků.

Úřady opakovaně vyzvaly lidi, aby zůstali v klidu. "Nejhorší je začít panikařit," uvedl zástupce vlády po nedělním zvláštním zasedání kabinetu, který vyhlásil stav ohrožení.

Plameny v okolí metropole dosud sežehly 15 tisíc hektarů porostu - lesů, parků a olivových plantáží. Nejkritičtější jsou oblasti suchých piniových hájů. V celé zemi propuklo od soboty na 90 požárů, které zničily až 37 tisíc hektarů půdy.

Záchranáři byli nuceni evakuovat dvě velké dětské nemocnice, kempy a řady domů na předměstí Atén. Požár ohrožoval také velký klášter na hoře Mount Penteli.

Podle Tomio Okamury z Asociace českých turistických kanceláří nejsou zprávy o tom, že bylo kvůli aktuální situaci byli v ohrožení čeští turisté.  

 

Související