Američané se nehodlají smířit s rozhodnutím skotské vlády propustit po osmi letech teroristu, který původně dostal za atentát nad skotským městem Lockerbie doživotí. Na stránkách s názvem Boycottscotland.com visí výzva k bojkotu veškerých cest do Skotska a nákupu skotských produktů, jako je skotská whiskey.

Jak turismus, tak přední skotské exportní zboží - whisky přitom nechávají Skotsku ročně vydělat miliardy dolarů. "Dokud skotská vláda nepřehodnotí své rozhodnutí a nezačne případ znovu prověřovat, vyzýváme všechny Američany, aby vyjádřili svůj nesouhlas bojkotem Británie a Skotska," stojí na webových stránkách.

Výzva navíc přichází v době, kdy Skotsko láká do svých krajin zejména zaoceánské turisty v rámci iniciativy "Rok návratu domů", jejíž cílem je přimět Američany, aby přijeli objevit své kořeny.

Svoboda pro Muhammada Midžrahího, který v roce 1988 svým činem připravil o život 259 lidí, rozhněvala v USA především příbuzné obětí - většina z nich pocházela ze Spojených států. Podle CNN bylo na palubě stroje 189 Američanů.

"Rozhodnutí ze soucitu k příbuzným"

„Midžrahí nikdy nevyjádřil soustrast a soucit se svými oběťmi. Nedovolil jim vrátit se do tepla svých domovů a být se svými blízkými ani v moment smrti. Ale to pro nás není důvod nevyjádřit soucit jemu a jeho příbuzným v jeho posledních dnech," komentoval minulý týden rozhodnutí vlády skotský ministr spravedlnosti Kenny MacAskill.

Narážel tak na špatný zdravotní stav teroristy, který trpí rakovinou a údajně mu zbývá jen pár měsíců života. Právě finální stádium nemoci mu "napomohlo" opustit vězení.

Také ve Skotsku vzbudilo rozhodnutí vlády propustit teroristu rozruch. Skotský regionální parlament se v pondělí sešel k naléhavému zasedání, aby projednal okolnosti, za nichž byl ve čtvrtek propuštěn ze skotského vězení Libyjec odsouzený na doživotí za podíl na atentátu z Lockerbie z roku 1988.

Poslanci chtějí, aby jim vláda toto rozhodnutí vysvětlila, a někteří žádají odstoupení regionálního ministra spravedlnosti Kennyho MacAskilla, který rozhodnutí přijal.

 

Související