Francouzská policie objevila na jihu země čtyři úkryty zbraní, které údajně patří baskické teroristické organizaci ETA.

Jedna ze skrýší ve městě Pardailhan údajně obsahovala osm kanystrů s 210 až 240 kilogramy dusičnanu amonného, který se používá na výrobu výbušnin. V úkrytu v Minerve a Montclar bylo na 142 připravených nebo použitých automobilových poznávacích značek. Skrýš v Lacoste v regionu Aude byla prázdná. Francouzské bezpečnostní složky po úkrytech ETA pátrají od středy. Kromě zbraní, nábojů a materiálu na výrobu výbušnin zatím od středy zajistily takřka půl tuny trhaviny.

K pondělnímu a pátečním objevům podle AFP přispěly informace tří členů ETA, které francouzská policie ve spolupráci se španělskými úřady zadržela ve středu ve francouzských Alpách na východě Francie. Při zadržení u sebe měli rozbušky, falešné doklady a materiál na výrobu výbušnin.

Francouzská justice je v noci na dnešek obvinila ze zločinného spiknutí na přípravu teroristických činů a z nezákonného držení zbraní. Tři muži, z nichž nejstaršímu je 36 let, jsou v cele předběžného zadržení, napsala AFP.

Vyšetřovatelé se domnívají, že z některých úkrytů pocházely i bomby, které teroristická ETA odpálila nedávno na ostrově Mallorca. Na konci července při nich zemřeli dva příslušníci španělské civilní gardy.

ETA usiluje o vytvoření autonomního státu složeného z některých severošpanělských a jihofrancouzských provincií. Podle vyšetřovatelů chtěla posledními útoky ve španělském Burgosu a na Mallorce dokázat, že neztrácí svoji sílu. Od založení ETA (Baskicko a jeho svoboda) před 50 lety organizace připravila o život takřka 830 lidí.

 

Související