Start, který se měl uskutečnit už minulou středu, byl nakonec odložen kvůli údajné technické závadě.

Dvoustupňová raketa Naro-1 o délce 33 metrů s užitečným zatížením sto kilogramů byla vypuštěna z vesmírného střediska na ostrově u jižního pobřeží Koreje asi 350 kilometrů od hlavního města Soulu.

Při vývoji a výrobě rakety Soulu pomáhalo Rusko. Jižní Korea by chtěla postavit raketu vlastními silami do roku 2018 a poté do roku 2025 poslat do vesmíru sondu monitorující Měsíc.

Chtěla by také rozvinout komerční službu na vynášení družic do kosmu. Její rodící se vesmírný program ale zatím daleko zaostává za Japonskem, Čínou, Indií a do jisté míry i za KLDR.

Start rakety by mohl znamenat opětovné přiostření vztahů se sousední Severní Koreou, která už předem varovala, že bude jihokorejské vypuštění rakety "bedlivě sledovat". OSN na KLDR uvalila sankce za dubnový test rakety, kterou Pchjongjang označoval za vesmírnou, ale všeobecně bylo její odpálení považováno za zkoušku rakety dlouhého doletu. 

Související
Newsletter

Týden s technologiemi Otakara Schöna

Události posledního týdne ve světě technologií podle Otakara Schöna

Editor rubriky Tech Otakar Schön pro Vás vybírá nejzajímavější nebo nejzásadnější události ze světa technologií, které se odehrály v uplynulém týdnu. Každý pátek v podvečer najdete ve své mailové schránce.

Přihlášením se k odběru newsletteru souhlasíte se zpracováním osobních údajů a zasíláním obchodních sdělení, více informací ZDE. Z odběru se můžete kdykoli odhlásit.

Přihlásit se k odběru