ČSSD by po volbách chtěla prosadit, aby mohli lékaři vydávat léky přímo pacientům, pomohlo by to prý zejména v malých obcích, kde chybí lékárny. "V obcích pod 5000 obyvatel, kterých je v České republice obrovské množství, v podstatě lékárny neexistují, zatímco lékařské ordinace tam jsou," uvedl stínový ministr zdravotnictví David Rath (ČSSD).

Dosud je prý zvykem, že v takových obcích lékaři vydávají léky například starým a hůře pohyblivým lidem. Zákon o léčivech to umožňuje pouze ve výjimečných případech. Kontroluje to Státní ústav pro kontrolu léčiv (SÚKL). Podle Ratha SÚKL "nesmyslně šikanuje venkovské lékaře".

Grémiu majitelů lékáren se plán sociální demokracie nelíbí. Jde o politiku, která úzce sleduje komerční zájmy některých lékařů, míní Marek Hampel, který vede představenstvo grémia. Podle Hampela by změna současného způsobu distribuce léků k pacientům mohla vést ke zneužívání. Lékaři by prý mohli být napojení na výrobce léků.

Lékař by vydával lék bez marže 

Rath ČTK řekl, že výtky lékárníků chápe, jsou prý motivované obavou z případných úbytků zisků. "Rozumím tomu, že majitelům lékáren vadí, že by přišli o marže, protože lékař ho vydává bez marže," doplnil Rath. O umožnění výdeje léků v ordinacích se prý Rath snažil už když byl v minulosti ministrem, ale nestihl to.

Rath se ke kontrolám SÚKL vyjadřoval už i v polovině srpna, tehdy měl podle Hampela říct, že kontroly probíhají na základě objednávky lékárníků nebo na nátlak ministerstva zdravotnictví. To se grémia dotklo a nyní na to reaguje. "Toto my zásadně odmítáme, je tady evidentní snaha hejtmana Ratha, aby legalizoval a podpořil výdej léčiv přímo v ordinacích lékařů a neohlíží se na to, jestli jde o ordinace v obcích, městech nebo velkoměstech typu Praha a Brno," řekl Hampel ČTK.