Osud šrotovného, tedy příspěvku na koupi nového vozidla výměnou za sešrotování toho ojetého, je nejistý. Zákon, který ho zavádí, původně poslanci schválili díky dohodě ODS a ČSSD. Poté ho ale vetoval prezident a Sněmovna o něm bude rozhodovat na své zářijové schůzi.

Sociální demokraté očekávají, že ODS jim pomůže prezidentovo veto přehlasovat. Uvnitř ODS je ale řada lidí proti šrotovnému. Poslanecký klub občanských demokratů zatím nerozhodl, zda definitivně návrh podpoří, či nikoli.

"Budeme to ještě probírat s kolegy. Budu prosazovat, aby ODS nehlasovala pro šrotovné," řekl ČTK první místopředseda strany David Vodrážka. "Já patřím k bojovníkům proti šrotovnému od samého počátku, docela jistě opakovaně povedu klub ODS proti šrotovnému," řekl ČTK občanský demokrat Michal Doktor.

Sociální demokraté ale doufají ve vstřícný krok. "Očekáváme, že ODS dohodu podpoří. Jiný postup by byl porušením daného slova," sdělil ČTK stínový ministr financí ČSSD Bohuslav Sobotka. O podpoře jednotlivých bodů schůze budou zákonodárci občanských demokratů jednat až na klubu před schůzí, sdělil ČTK předseda poslaneckého klubu strany Petr Tluchoř.

Šrotovné vadí prezidentovi i ministerstvu financí

Šrotovné a další protikrizové kroky předložila ČSSD v podobě návrhu zákona o podpoře hospodářského růstu a sociální stability. Jeho výslednou podobu pak ovlivnila dohoda s ODS a poslanci schvalovali komplexní pozměňovací návrh, do kterého se dohoda promítla. Prezident Václav Klaus ale zákon vetoval a sněmovna nyní potřebuje přinejmenším 101 poslanců, aby jeho veto přehlasovala. Podle hlavy státu je tento zákon diskriminační, nesystémový, obsahuje mnoho legislativních chyb a jeho pozitivní účinek je podle něj nejistý.

Ministerstvu financí Klausovo veto nevadí, protože šrotovnému nebylo nakloněno a peníze na něj by hledalo jen velmi obtížně, řekl již dříve mluvčí úřadu Ondřej Jakob. Proti šrotovnému je i exministr financí Miroslav Kalousek, který ho označil za asociální, protože stát by tak podle něj nabádal rodiny, aby se v době krize ještě zadlužovaly nákupem nového auta.

"Šrotovné je hloupost, šrotovné nemá smysl v České republice a ukazuje se, že to má význam možná v těch velkých ekonomikách, ale v České republice to význam nemá. Je to antisociální, vyčerpá to lidem peníze spíše z kapes," řekl Vodrážka.

Předseda ČSSD Jiří Paroubek naopak prezidentovo veto odsoudil. Označil ho za necitlivý i antisociální krok poškozující občany, kteří přišli o práci.

Zákon obsahuje kromě šrotovného také zrychlení odpisů, snížení odvodů na sociálním pojištění, lepší postavení zaměstnanců zkrachovalých podniků, delší dávky v nezaměstnanosti, vyšší přídavky na děti a vyšší daňovou slevu na dítě. Jeho hlavním účelem bylo zmírnit dopady ekonomické krize na Česko.