Německá policie zatkla bývalou členku ultralevicové teroristické skupiny Frakce Rudé armády (RAF) Verenu Beckerovou kvůli podezření z podílu na vraždě spolkového generálního prokurátora Siegfrieda Bubacka a dalších dvou lidí v roce 1977.

Státní zastupitelství obnovilo letos vyšetřování Bubackovy vraždy na základě analýzy nových vzorků DNA, které naznačily, že se nyní sedmapadesátiletá žena mohla na likvidaci někdejšího hlavního prokurátora, jeho řidiče Wolfganga Göbela a strážného Georga Wurstera podílet. Zatím však nejsou důkazy, že to byla právě Beckerová, kdo na trojici vypálil smrtící rány.

Sama Beckerová dříve vypověděla, že se atentátu zúčastnili tři členové RAF. Günter Sonnenberg prý řídil motorku, na jejímž zadním sedadle byl Stefan Wisniewski, který na Bubackovo auto střílel. Christian Klar na dvojici čekal v únikovém voze, uvedla na začátku osmdesátých let Beckerová.

Podezření o její vlastní spoluúčasti však posílila domovní prohlídka, kterou vyšetřovatelé u zadržené provedli minulý týden. "Při ní jsme zajistili materiál, jehož obsah spolu s důkazy, které byly dosud k dispozici, potvrzují důvodné podezření, že se Beckerová na útoku podílela," sdělilo spolkové státní zastupitelství.

Beckerová byla jako někdejší členka Komanda Ulrike Meinhofové, pojmenovaného po jedné z vůdčích osobností první generace RAF, vyšetřována kvůli podezření z podílu na atentátu na Bubacka už v roce 1977. Tehdy se její zapojení prokázat nepodařilo. Za přestřelku, ke které došlo při jejím zatýkání, byla ale ve stejném roce odsouzena na doživotí. Z něho byla na základě prezidentské milosti propuštěna v roce 1989.


Buback byl zastřelen 7. dubna 1977 v Karlsruhe ve svém služebním voze dvěma osobami, které okolo něj projely na motocyklu. Dodnes se nepodařilo vypátrat, kdo to byl. Za podíl na vraždě spolkového generálního prokurátora byli na doživotí odsouzeni Knut Folkerts, Christian Klar a Brigitte Mohnhauptová.

V roce 1977 zabila RAF také šéfa Dresdner Bank Jürgena Pontoa a prezidenta svazu zaměstnavatelů Hannse Martina Schleyera. Celkem si útoky členů RAF v letech 1971 až 1993 vyžádaly více než 30 životů.

Související