Světová zdravotnická organizace varovala, že prasečí chřipka představuje vážné riziko pro zdravotní systémy jednotlivých zemí.

Podle ní také lékaři zaznamenali případy této nákazy s těžším průběhem u jinak zdravých mladých lidí, kteří tak potřebovali nákladnou nemocniční péči. Chřipka způsobená virem H1N1 se jim dostala rovnou do plic, kde způsobila vážné onemocnění.

Některé země zároveň WHO nahlásily, že nemocniční ošetření potřebuje až 15 procent lidí nakažených touto novou nemocí. Pro již tak přetížená zdravotnictví těchto zemí to představuje další zátěž. Vyšší poptávka byla zejména po intenzivní péči.

"Chystaná opatření musejí předpokládat tuto zvýšenou poptávku po intenzivní péči, jejíž oddělení může zaplavit náhlý nárůst počtu vážných případů," uvedla WHO.

WHO rovněž uvedla, že v Japonsku nákaza virem H1N1 dosáhla stupně epidemie. Podle ní jde o signál, že letošní chřipková sezóna začala brzy a bude dlouhá. Situace se zhoršuje také v tropických regionech. Naopak na jižní polokouli se situace vrací do normálu.

Související