Mezi diskutovanými alternativami je podle deníku opuštění výstavby v Česku nebo Polsku, případně v obou zemích, a umístění základny v Turecku nebo na Balkáně. Američané prý také počítají s úpravou protiraketového systému Aegis SM-3, používaného americkým námořnictvem, pro pozemní účely. Konečné rozhodnutí ale podle zdrojů The New York Times ještě nepadlo.

Administrativa prezidenta Baracka Obamy již několik měsíců plány na výstavbu radarové základny v Brdech a protiraketového sila v Polsku přezkoumává. Vládní činitelé ve Washingtonu doufají, že tato revize bude hotova nejpozději příští měsíc do Obamovy schůzky s ruským prezidentem Dmitrijem Medveděvem v New Yorku.

Právě Rusko je největším kritikem obranných plánů USA ve střední Evropě, kvůli nimž se za vlády předchozího amerického prezidenta George Bushe výrazně zhoršily vztahy mezi Moskvou a Washingtonem. Obama se nyní pokouší o jejich zlepšení a podle některých pozorovatelů právě na úkor plánované základy v Polsku a ČR.

Podobné informace jako The New York Times získal i polský list Gazeta Wyborcza, který ve čtvrtek napsal, že Obamova vláda se již prakticky vzdala plánů na rozmístění prvků protiraketového štítu v Polsku a v České republice. Podle polského deníku si Bílý dům nyní přeje spíš instalovat protirakety na lodích a na základnách v Izraeli a v Turecku nebo na Balkáně než v Polsku. Americká diplomacie to však popřela.
Související