Sedmdesát šest procent dotázaných uvedlo, že by se omluvit měl. Opačný názor vyjádřilo 18 procent Poláků a zbývajících šest procent nemělo názor.

Putin by se měl s dalšími evropskými a světovými státníky zúčastnit vzpomínkové akce na gdaňském poloostrově Westerplatte a přednést projev.

Na akci jsou vedle domácích politiků očekáváni i německá kancléřka Angela Merkelová, americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová nebo italský premiér Silvio Berlusconi. Česko zastoupí předseda vlády Jan Fischer.

Na vojenskou základnu na Westerplatte zaútočil ráno 1. září 1939 německý válečný křižník. Tato událost je pokládána za začátek nejkrvavějšího vojenského konfliktu v dějinách, v němž během šesti let zahynulo přes 60 milionů lidí.

Německo a tehdejší Sovětský svaz už 23. srpna uzavřely pakt o neútočení. Jeho součástí byl i tajný dodatek, v němž si obě velmoci rozdělily sféry vlivu ve střední a východní Evropě. Na jeho základě pak 17. září 1939 zaútočila Rudá armáda na Polsko a obsadila jeho východní část. Poláci to dodnes považují za historickou křivdu, která jen prohloubila jejich tradiční nepřátelství vůči "obrovi" na východě.

Události, které válce předcházely, interpretuje Polsko i Rusko po svém

Mezi Moskvou a Varšavou se v poslední době rozhořel spor o výklad událostí, jež začátku druhé světové války předcházely. V pátek v deníku Nězavisimaja Gazeta profesor mezinárodního práva Oleg Chlestov z diplomatické akademie ruského ministerstva zahraničí uvedl, že hlavně Polsko se v současnosti snaží zmenšit roli SSSR v porážce hitlerovského Německa. Varšava se SSSR podle něho také snaží obvinit z toho, že podpisem paktu o neútočení otevřel cestu k rozpoutání světového konfliktu.

Ve čtvrtek zase mluvčí ruské Služby zahraniční rozvědky (SVR) Sergej Ivanov obvinil předválečné polské politiky z toho, že "by neodmítli společnou válku s Německem proti SSSR". V pondělí, den před výročím začátku druhé světové války, SVR představí knihu s názvem Tajemství polské zahraniční politiky 1939-45.

Již v červnu ruské ministerstvo obrany na svých internetových stránkách zveřejnilo stať, která tvrdila, že druhou světovou válku nerozpoutal Adolf Hitler, ale Polsko, a to odmítnutím německých požadavků začlenit Gdaňsk do Německa a vybudovat exteritoriální dálnici a železnici jako koridor spojující Východní Prusko s Německem. Tyto Hitlerovy požadavky článek označil za "naprosto umírněné".

Tyto ruské útoky vyvolávají v Polsku velkou nelibost. Polská opozice opakovaně vyzvala vládu premiéra Donalda Tuska, aby proti nim protestovala. Expremiér Jaroslaw Kaczyński dokonce údajně požadoval, aby pozvání pro Putina na úterní ceremoniál bylo staženo. Jeho nástupce Tusk však prohlásil, že návštěvy ruského premiéra chce využít k nápravě vztahů mezi oběma zeměmi.

Související