Bilance neštěstí tak oficiálně stoupla na 72 mrtvých a tři nezvěstné. S odvoláním na ruský výbor, který vyšetřuje příčiny neštěstí, to oznámila agentura AFP.

"Našli jsme dvaasedmdesáté tělo. Je to muž a byl identifikován," oznámil mluvčí výboru Vladimir Markin, jehož cituje agentura RIA-Novosti.

Asi třetina Sajansko-šušenské elektrárny byla při havárii 17. srpna zničena. Příčiny neštěstí jsou stále zahaleny tajemstvím. Ruské úřady jen bez upřesnění oznámily, že nehodu způsobilo selhání techniky. Přesné důvody selhání všech tří zabezpečovacích systémů prý musejí být teprve vyšetřeny. Rusko vyloučilo, že by mohlo jít o teroristický útok, jak to na internetu tvrdili čečenští islamisté.

Ruský prezident Dmitrij Medveděv dnes znovu vyzval k důslednému vyšetření příčin katastrofy, "aby bylo možné zjistit, zda existují konkrétní viníci". Vyšetřování podle něj musí být ve shodě s trestním zákoníkem, aby bylo možné stanovit, zda neštěstí někdo zavinil, a aby se země mohla poučit s ohledem na budoucí projekty modernizace energetiky.

Medveděv také nepřímo řekl, že tragédie na Sajansko-šušenské elektrárně je dědictvím po Sovětském svazu.

Nehoda je považována za největší neštěstí na ruských hydroelektrárnách za mnoho desetiletí. Ruské ministerstvo pro mimořádné situace podle deníku Kommersant už v roce 1998 varovalo, že 30 let stará elektrárna je těžce zanedbaná a není bezpečná. Také nezávislí experti vyzývali Kreml, aby investoval aspoň část z miliardových příjmů z vývozu ropy a zemního plynu do modernizace infrastruktury ze sovětských dob, která je technicky v katastrofálním stavu.

Související