Britská vláda prý v roce 2007, v době jednání o významné dohodě o dodávkách ropy, umožnila ve jménu svých národních zájmů, aby byl Libyjec odsouzený za atentát na Lockerbie zařazen do dohody o vydávání vězňů s Libyí. Napsal to dnes list The Sunday Times. Britský ministr spravedlnosti Jack Straw to však v rozhovoru pro zpravodajskou stanici BBC popřel.

Doživotně odsouzený libyjský terorista Abdal Basat Muhammad Midžrahí byl z vězení ve Skotsku propuštěn 20. srpna, neboť trpí pokročilým stadiem rakoviny. Jeho propuštění vyvolalo mezinárodní poprask.

Britský týdeník získal dva dopisy, které v roce 2007 zaslal britský ministr spravedlnosti Straw svému skotskému protějšku Kennymu MacAskillovi, v nichž se zmiňuje o Abdalu Basatu Muhammadu Midžrahím.

V prvním dopise z 26. července 2007 Straw prohlašuje, že je pro to, aby byl Libyjec, který si tehdy ve Skotsku odpykával svůj trest, vyloučen z projednávané dohody o vydávání vězňů mezi Velkou Británií a Libyí.

Ve druhém dopise z 19. prosince 2007 Straw informoval MacAskilla, že změnil názor. "Nebyl jsem s to dosáhnout explicitního vyloučení" Midžrahího z oblasti aplikace dohody, napsal Straw. Dodal, že se rozhodl s ohledem na zjevné zájmy Velké Británie, že Midžrahí již nemá být z dohody jmenovitě vyloučen.

The Sunday Times soudí, že Strawův obrat byl spojen s dohodou o těžbě ropy a plynu mezi britskou společností BP a Libyí v potenciální hodnotě 15 miliard liber (asi 440 miliard Kč). Jednání o ní bylo tehdy ve slepé uličce.

Podle listu vyvíjel Tripolis tlak na Londýn, aby byl Midžrahí do dohody o výměně vězňů zahrnut, výměnou za to, že ji Libye podepíše. The Sunday Times uvádí, že šest týdnů poté, co Straw poslal druhý dopis, byla dohoda o ropě podepsána.

Ministr ale dnes tyto domněnky odmítl. "Naznačovat, že jsme nějakým způsobem domluvili tajnou dohodu před osvobozením Midžrahího, je jednoduše absurdní," řekl BBC Straw. Společnost BP v reakci na tato podezření popřela, že by za podepsáním dohody stály politické motivy. Straw zase vysvětlil, že jednání o vydávání vězňů bylo součástí mezinárodních snah o normalizaci vztahů s Libyí.

Britská vláda uvedla, že to nemělo žádný vliv na rozhodnutí poslat Midžrahího zpět do Libye. Skotsko má širokou autonomii nad vnitřními záležitostmi, ač Londýn stále odpovídá za zahraniční záležitosti a obranu.

Počátkem týdne britský premiér Gordon Brown uvedl, že sdělil libyjskému vůdci Muammaru Kaddáfímu, že britská vláda nehrála roli v rozhodnutí o Midžrahího osudu. Šlo o záležitost soudu a skotského parlamentu, řekl. Propuštění Midžrahího vyvolalo pobouření v USA i jiných zemích.

Před Vánocemi 1988 při atentátu na letadlo americké společnosti PanAm zahynulo 259 lidí na palubě a 11 obyvatel skotské obce Lockerbie, na niž stroj spadl. Soud za to v roce 2001 potrestal bývalého agenta libyjské tajné služby Midžrahího doživotním vězením. Skotská vláda ho propustila ze zdravotních důvodů. Vězeň, který vinu popírá, totiž umírá na rakovinu.

Související