Kolumbijský prezident Álvaro Uribe onemocněl takzvanou prasečí chřipkou. Nemoc by pro něho ale neměla představovat velké riziko.

Ministr sociálních věcí Diego Palacio řekl, že prezidentův zdravotní stav se "vyvíjí uspokojivě". Sedmapadesátiletý Uribe se léčí v prezidentské rezidenci a pracuje přes internet a telefon.

Špatně mu podle Palacia začalo být v pátek na summitu jihoamerických představitelů v argentinském Bariloche. Dostal horečku, rozbolela ho hlava a záda. V sobotu testy potvrdily, že onemocněl takzvanou prasečí chřipkou. Kolumbijské úřady kontaktovaly zástupce ostatních států, s nimiž se Uribe na summitu mohl setkat.

Kolumbie má podle ministerstva sociálních věcí 621 potvrzených případů takzvané prasečí chřipky, 29 osob nákaze virem H1N1 podlehlo.

První hlavou státu, o níž se ví, že se novou chřipkou nakazila, je kostarický prezident Oscar Arias. Z nemoci, která u něho měla mírný průběh, se tento měsíc uzdravil a opět se vrátil do práce.

Virus prasečí chřipky se po světě šíří od letošního dubna. První případy nákazy se objevily v Mexiku, vzápětí ve Spojených státech. Jen v New Yorku se podle nedělních informací šéfa Střediska pro kontrolu nemocí a prevenci (CDC) Thomase Friedena nakazilo 800.000 lidí, tedy přibližně každý desátý obyvatel města. Pandemie zasáhla také Českou republiku, která doposud zaznamenala 243 případů infekce. Podle Světové zdravotnické organizace (WHO) by se touto nemocí mohly nakazit stovky milionů lidí.

Související