Mexické úřady vydaly pro oblast Kalifornského poloostrova varování před hurikánem Jimena. Zároveň počítají s evakuací kolem 20.000 rodin, napsala v pondělí agentura AFP. Schůzka Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD), která se měla konat v místním letovisku Los Cabos, byla přeložena do hlavního města Mexika. Jimena je nyní hurikán čtvrtého stupně z pětibodové škály.

Experti varují, že hurikán by mohl zasáhnout Kalifornský poloostrov, kde se nachází řada letovisek, v úterý večer místního času. Vítr doprovázející hurikán, který meteorologové označují za extrémně nebezpečný, dosahuje rychlosti 230 a v nárazech až 285 kilometrů v hodině.

Obyvatelé potenciálně postižených oblastí již začali shromažďovat zásoby jídla a humanitární pracovníci začali zřizovat nouzové přístřešky pro případ přírodní katastrofy. Podle agentury AP, která citovala místní úřady, bude ze záplavových oblastí preventivně evakuováno kolem 10.000 lidí.

Brenda Muňozová, kterou v roce 2001 připravil hurikán Juliette o dům, neponechává nic náhodě a dělá si tentokrát zásoby jídla. "Už máme zásoby jídla a všechno připravené, takže tentokrát nás (hurikán) nezastihne nepřipravené," řekla agentuře AP.

V Los Cabos na jižním části poloostrova se měli v úterý a ve středu sejít ekonomové z OECD, ale v pondělí bylo podle AFP oznámeno přeložení akce do Mexika, i když hutikán nemá Los Cabos zasáhnout naplno.

Jimena je druhým hurikánem letošní sezony ve východní části Tichomoří. V červnu stejnou oblast zasáhl hurikán Andres, který zaplavil Acapulco a vyžádal si jednoho mrtvého.

Související