Současný afghánský prezident Hamíd Karzáí by mohl obhájit mandát již v prvním kole prezidentských voleb. Vyplývá to z dosud sečtených hlasů ze 60 procent volebních místností. Dosavadní prezident má podle předběžných výsledků podporu 47,3 procenta hlasujících. Karzáího největší soupeř, bývalý ministr zahraničí Abdulláh Abdulláh, získal zatím 32,6 procenta hlasů.

Aby Karzáí zvítězil v prvním kole voleb, které se konaly 20. srpna, musí získat více než 50 procent odevzdaných hlasů, poznamenala AP. Pokud se mu to nepodaří, utká se s druhým nejúspěšnějším uchazečem o prezidentský úřad ve druhém kole. Jeho termín byl provizorně stanoven na začátek října.

Hlasování provázela nízká volební účast a všeobecné podezření z volebních machinací. Afghánský úřad pro dohled nad regulérností voleb prošetřuje řadu obvinění týkajících se volebních podvodů, která považuje za dosti závažná na to, aby ovlivnila výsledek hlasování.

Z několika podvodů Karzáího obviňuje Abdulláh, podle něhož se například vyskytly případy, kdy jedna osoba vkládala do urny více hlasů, a došlo prý i k zastrašování voličů. Dosavadní prezident to ale popírá.

Související