Senátoři převážně z ODS, kteří návrh podali, čelí i v Česku kritice od zastánců rychlé ratifikace smlouvy, podle nichž je podobné chování jen zdržovací taktikou a snahou umožnit prezidentu Václavu Klausovi odkládat rozhodnutí o podpisu smlouvy, a tím i dokončení ratifikace.

"Česká republika se vystavuje izolaci a oslabení své pozice v rámci Evropské unie," uvedl v prohlášení Leinen, který v minulosti předsedal parlamentnímu výboru pro ústavní záležitosti. Podle něj by Evropská unie neměla v žádném případě akceptovat "umělé blokování" reformní smlouvy prezidentem členského státu, tedy Klausem.

Česko není jediným členským státem unie, který smlouvu ještě neratifikoval. Irové rozhodnou o osudu smlouvy v opakovaném referendu začátkem října, dokument nicméně plně neratifikovalo ještě ani Německo a Polsko.

V Česku smlouvu už schválily obě komory českého parlamentu. Pro dokončení ratifikace dohody v ČR schází podpis prezidenta. Klaus s tímto krokem čeká mimo jiné právě na výsledek posouzení nové stížnosti ohledně smlouvy. Senátoři ústavní stížnosti podali v minulosti již jednou, ale ústavní soud jí odmítl s tím, že posuzované části smlouva jsou v souladu s českým právním řádem.

"Věříme v rychlé rozhodnutí českého ústavního soudu ve věci ústavní stížnosti, kterou podali antievropští senátoři," uvedl Leinen. Podle něj za "zdržováním" stojí jednoznačně český prezident, který sází na dobrý výsledek britských konzervativců v dalších volbách. Konzervativci totiž již několikrát slíbili, že v případě svého vítězství vypíší k lisabonské smlouvě referendum, ve kterém by britští voliči dokument nejspíše odmítli.


Leinenova kritika na adresu Klause zdaleka není jeho první. Oba muži se názorově střetli v minulosti již několikrát a německý europoslanec se netěší velké oblibě mezi řadou dalších českých politiků, především z řad ODS. Někteří schválně v zákulisí komolí jeho jméno a oslovují jej jako Lenin.

Související