Barack Obama bude 8. září , podle slov amerického ministerstva školství v historickém projevu, mluvit přímo ke studentům po celých Spojených státech, a to živě na webových stránkách Bílého domu. Někteří rodiče však prezidenta odsuzují, že tento projev je pouze záminkou pro vymývání mozku amerických dětí.

"Budu mluvit k mladým lidem v celých Spojených státech o tom, jak je nezbytné chodit do školy a vzdělávat se. Chystáme se zlepšit některé věci v systému školství a rád bych objasnil, jak je to pro všechny důležité. Doufám tedy, že si můj projev pustí co nejvíce diváků," citovala Obamu agentura AP.

V některých státech, jako například v Texasu, se proti chystanému projevu ohradila řada rodičů a mnozí z nich požádali školy, aby děti ze sledování přednesu omluvily. Rodiče vyjádřili obavy, že projev prý nebyl schválen státní radou pro vzdělání a nebyl zkontrolován jeho politický obsah. Školám tak prý hrozí přeměna na "jakási socialistická hnutí", která budou Obamovi pomáhat v budování jeho "kultu osobnosti", míní podle serveru New York Times někteří rodiče.

"Největší obavy mám z toho, co vypadá jako přímá linka prezidenta Spojených států do třídy mého dítěte," uvedla Brett Curtissová, která své tři potomky v den Obamovy řeči do školy nepošle. "Nechci, aby se naše školy přeměnily v jakási socialistická hnutí," dodala.

Školy nejsou povinné Obamův projev vysílat

Podle Bílého domu má projev zdůraznit důležitost vzdělání a pilnosti ve škole. Obsah řeči má být adresován jak jedincům, tak celé zemi, a není nijak stranický, uvedli vládní zástupci. Mluvčí ministerstva školství Sandra Abrevayová dodala, že žádná škola nemá povinnost projev žákům vysílat.

Proti projevu se ohradili i Obamovi političtí odpůrci. "Podle mne tohle není obsah občanského vzdělání, spíš to vypadá jako budování kultu osobnosti," okomentoval záležitost senátor státu Oklahoma Steve Russell. "Tohle je něco, co bych čekal v Severní Koreji nebo Saddámově Iráku." Předseda Republikánské strany na Floridě Jim Greer Russella vydal prohlášením, jak je "znechucen, že peníze daňových poplatníků jsou utráceny za šíření socialistické ideologie prezidenta Obamy".

Některé okresy ve státech Texas, Illinois, Minnesota, Missouri, Virginie a Wisconsin se již rozhodly Obamův projev nevysílat. Řada konzervativních moderátorů rádií či bloggerů v USA apeluje na rodiče, aby prezidentovu řeč bojkotovali a neposílali své děti v den projevu do školy.

"Je smutné, že do toho byla zatažena politika," vyjádřila se k záležitosti zástupkyně pro politiku Bílého domu Heather Higginbottomová. "Je to prostě žádost dětem, aby své vzdělání braly vážně, aby zjistily, v čem jsou dobré, a zaměřily se na své cíle."

Bývalí američtí prezidenti v první školní den navštěvovali konkrétní školu, kde promluvili přímo ke studentům. Málokterá z těchto příležitostí byla ale přenášena médii živě.

Související