Švédský ministr zahraničí Carl Bildt, jehož země nyní předsedá Evropské unii, nečekaně zrušil návštěvu Izraele, kde byl tento pátek očekáván. Oznámilo to v neděli izraelské ministerstvo zahraničí.

Důvodem je podle AP mezistátní roztržka, kterou vyvolal článek ve švédském listu Aftonbladet o údajném zabíjení Palestinců izraelskými vojáky za účelem získat jejich tělesné orgány.

Podle švédského ministerstva nejde o zrušení, ale pouze odložení návštěvy kvůli blížícímu se dialogu Izraele a USA. nejmenované zdrojevšak tvrdí, že schůzka byla zrušena. "Bildt někdy v průběhu švédského předsednictví (do prosince letošního roku) Blízký východ navštíví. Žádné datum ale zatím nebylo stanoveno," prohlásila mluvčí švédského ministerstva zahraničí Irena Busicová.

Izraelský úřad odmítl důvod zrušení návštěvy komentovat s tím, že je to otázka pro švédskou stranu, napsala DPA. Ministerstvo také uvedlo, že Švédové žádný nový termín nenavrhli. Podle izraelských médií se premiér židovského státu Benjamin Netanjahu odmítl s Bildtem setkat, což prý bylo důvodem k odvolání cesty.

Autor švédského článku, který vyšel v srpnu, také spekuloval nad mezinárodním černým trhem s lidskými orgány, který údajně ovládají Židé. Švédská vláda následně s odvoláním na svobodu tisku odmítla žádost rozhořčených Izraelců o omluvu.

Omluvy za pomlouvačný článek se dožadoval mimo jiné Bildtův izraelský kolega Avidgor Lieberman nebo izraelský premiér Benjamin Netanjahu. Netanjahu přirovnal text ke středověkým hanopisům, podle kterých Židé zabíjeli křesťanské děti kvůli krvi.

Související