Německá kancléřka Angela Merkelová a britský premiér Gordon Brown v neděli vyzvali k uspořádání konference OSN o Afghánistánu, která by se konala ještě letos. Konference by měla povzbudit Afghánce k převzetí zodpovědnosti za vlastní zemi a pomoci jim k tomu vytvořit podmínky.

Merkelová a Brown se na tom shodli na schůzce v Berlíně, jejímž hlavním tématem byly ekonomické otázky, boj proti ekonomické krizi a příprava schůzky skupiny G20 v Pittsburghu.

Německo, Británie a Francie zahájily iniciativu na svolání této konference za podpory Spojených států. Cílem je přivést Afghánistán, který zmítá boj s islamistickými povstaleckými skupinami, k tomu, aby převzal více zodpovědnosti za dění v zemi a dosáhl skutečného pokroku v oblastech bezpečnosti, státní správy a rozvoje, prohlásila podle agentury AFP Merkelová na okraj jednání s Brownem.

Představitelé OSN v pátek oznámili, že usilují o svolání summitu k Afghánistánu na začátek příštího roku s cílem řešit politické a hospodářské problémy Afghánistánu.

Nálet sil NATO zvýšil aktivity politiků

Návrh Merkelové s Brownem konferenci zřetelně urychluje a konkretizuje v situaci, kdy mezinárodní veřejnost zaujal další nálet NATO na údajné povstalce, při kterém v pátek v Kunduzu zahynuly desítky osob a zřejmě i civilních obyvatel. Nálet uskutečnili Američané, vyžádaly si jej ale německé mírové jednotky.

Také proto se v neděli k problému vyjádřila i Merkelová. Vyzvala k "rychlému, úplnému a otevřenému" vyšetření případu ze strany NATO, především otázky, zda jsou civilní oběti. "Pokud došlo k civilním obětem, hluboce toho lituji," řekla.

Nehledě na výsledky vyšetřování ale zdůraznila, že němečtí vojáci v Afghánistánu působí za velmi těžkých podmínek. "Považuji za důležité, aby vojáci věděli, že stojíme za nimi a že mají naši politickou podporu," zdůraznila.

Související