Česká republika je rok od roku oblíbenější cílovou destinací pro cizince. Celkem jich tu legálně pobývá přes 438 tisíc. Vyplývá to ze zprávy o migraci za rok 2008, kterou v pondělí vládě představil ministr vnitra Martin Pecina. Nejvíce cizinců podle zprávy pochází z Ukrajiny, následují Slovensko a Vietnam.

Letošní čísla potvrzují dlouhodobý a stoupající zájem cizinců o Česko. Před pěti lety, k 31. prosinci 2003 bylo Ředitelstvím služby cizinecké a pohraniční policie evidováno 240 421 cizinců s povoleným pobytem na území ČR. Nyní je jich počet téměř dvojnásobný. Od nového tisíciletí se zvyšuje také meziroční přírůstek migrantů. Od počátečních několika tisíc až k nárůstu o 46 tisíc ve srovnání let 2008 a 2007.

"Na začátku roku 1993, tedy při vzniku České republiky, žilo na území ČR na 50 tisíc cizinců s povoleným pobytem, z toho přibližně 30 tisíc s trvalým a 20 tisíc s dlouhodobým pobytem," uvádí ministerstvo na svém webu.

Třetina cizinců z Ukrajiny

Největší podíl na celkovém počtu legálních cizinců v Česku mají již řadu let Ukrajinci a Slováci. Dohromady tvoří přibližně polovinu všech imigrantů. Od roku 2004 si prvenství drží obyvatelé Ukrajiny (v průměru asi 31 procent všech cizinců), následováni Slováky (18 procent) a Vietnamci (12-13 procent). Přibližně třetina všech cizinců je podle údajů ministerstva vnitra původem ze zemí Evropské unie.

Vzrůstající trend dokládají také čísla z českých vysokých škol. V současnosti činí podíl zahraničních studentů 8,4 procenta ze všech studujících, o jeden procentní bod více než v roce 2005. Podle ministra Peciny jde o pozitivní trend. Největší zastoupení mají studenti ze zemí EU, konkrétně 20 tisíc pochází ze Slovenska.

Německo eviduje miliony cizinců

Situace v sousedních zemí je odlišná stát od státu. Slovenský Úřad hraniční a cizinecké policie evidoval koncem roku 2006 přes 32 tisíc legálních migrantů do země. Například Německo ale legální cizince počítá v milionech. Současné statistiky hovoří o 6,73 milionech lidí se zahraničním pasem.

Vzrůstající počet cizinců je v některých evropských zemích zdrojem xenofobiích reakcí. Politické body z kritiky migrační politiky těží především extremistické pravicové strany. S přílivem imigrantů se musí vypořádávat například Itálie, početná muslimská menšina žije ve Francii a Německu.

Počet víz klesl

Česko po vstupu do EU není pouze tranzitní zemí na Západ, ale pro mnohé cizince je cílovou destinací, kam přicházejí především kvůli pracovním příležitostem. Když loni naplno propukla hospodářská krize a firmy mohutně propouštěly, nabídlo ministerstvo vnitra legálním pracovníkům z ciziny letenku a příspěvek několik tisíc eur, pokud se vrátí do vlasti. Nabídku využilo necelých dva tisíce lidí.

Ministr vnitra rovněž konstatoval, že proti loňsku poklesl počet vydaných víz pro vstup do ČR. Celkem podle něj úřady loni přijaly na 650 tisíc žádostí o vízum, z nichž potvrdily 584 tisíc, o 68 tisíc méně než v roce 2007. Největší zájem o vstup do ČR mají Rusové, následují Ukrajinci a Vietnamci.