Převezměte zodpovědnost za své vzdělání - choďte do školy a naslouchejte. Takovou radu hodlá v úterý adresovat americký prezident Barack Obamav školákům v projevu, s kterým vystoupí na půdě Wakefieldské střední školy na předměstí Washingtonu u příležitost nového školního roku.

"Vaše práce a práce vašich rodičů bude marná, pokud nebudete pravidelně chodit do školy a věnovat pozornost výuce," plánuje hlava Spojených států promluvit ke školákům podle hlavních bodů své řeči, kterou s předstihem zveřejnil Bílý dům.

 "Nedopusťte, aby Vás oslabil neúspěch a okolní nástrahy," chce také Obama povzbudit své mladé posluchače. Motivovat je má jeho vlastní životní příběh - Obama údajně neměl cestu ke vzdělání zrovna prošlapanou, v dětství, které strávil v Indonésii, neměla jeho matka dostatek prostředků na to, aby ho posílala do škol pro mladé Američany, učila ho proto sama každý den od půl páté ráno.

Slavní s nelehkým dětstvím

Obama se pokusí povzbudit posluchače i jinými konkrétními příklady lidí, jejichž životní podmínky nebyly v mládí pro vzdělání ideální. Vedle sebe k nim počítá i manželku Michelle, autorku knih o Harry Potterovi Joanne Kathleen Rowlingovou nebo basketbalovou hvězdu Michaela Jordana.

Všichni podle Obamy uspěli díky tomu, že pochopili, že osobnost neurčují neúspěchy a pády. Ty je naopak možné využít a poučit se z nich. Obama také připomene, že dějiny Ameriky nevytvořili lidé, kteří se vzdali při nesnázích, ale ti, kdo vytrvali.

Obamův projev už předem vyvolal kritiku. Bílý dům sice tvrdí, že proslov není stranický, ale kritici se domnívají, že prezident zneužívá školy k budování vlastní popularity.

Rozdělil školy

Ředitelé škol, které oslovily agentury Reuters a AP na Obamově počínání, ale nevidí nic špatného. "Když chce prezident mluvit s americkými studenty a zdůraznit důležitost vzdělání, je to skvělé a nemělo by to být předmětem takových diskusí," cituje AP poradce ze školy v Pittsburghu.

Některé školy ale přesto musely vyhovět nespokojeným rodičům a Obamův projev budou bojkotovat - televize, v níž Obamova řeč poběží, tak zůstane v části vzdělávacích zařízení v USA vypnutá.

Rodiče údajně rozhněvala mimo jiné pasáž projevu, kde Obama hovoří o tom, že Amerika může mít nejpověřenější učitele, podporující rodiče a nejlepší školy na světě, ale bude to na nic, dokud sami žáci nepřevezmou odpovědnost za sebe samé.

Související