Uchazeči o veřejné zakázky, kteří uváděli nepravdivé údaje, by se mohli dostat na takzvanou černou listinu. Umožnit to má novela zákona o veřejných zakázkách, kterou tuto středu schválila sněmovna ve zrychleném řízení. O osudu normy bude v následujících týdnech rozhodovat Senát.

Novelu předložil předseda sněmovny Miloslav Vlček (ČSSD) s cílem včlenit do českého právního řádu příslušnou evropskou směrnici ještě před uplynutím příslušné lhůty, tedy před letošním 20. prosincem. "Jde víceméně o technickou novelu," uvedl Vlček. Někteří z odpůrců novely s ním ale nesouhlasili.

Následujeme EU

Obdobnou novelu navrhla v květnu bývalá vláda Mirka Topolánka (ODS). Vlčkovu předlohu podpořil i současný kabinet Jana Fischera, který přichystal další podobné zpřísnění podmínek. Ministerstvo financí bude shromažďovat informace o osobách, které byly pravomocně odsouzeny za vybrané trestné činy poškozující finanční zájmy EU. Následně nebudou firmy, v jejichž vedení takoví lidé figurují, mít možnost získat veřejné zakázky.

Vlčkův návrh by měl zavést rejstřík firem, které budou mít zákaz plnit veřejnou zakázku. Pokud někdo při prokazování kvalifikace uvede falešné údaje a bude za to potrestán, ocitne se jeho jméno ve veřejně přístupném rejstříku "zakázaných" dodavatelů. To má pomáhat v boji s korupcí a zvýšit průhlednost zakázek. Zákaz veřejných zakázek pro firmu nebo podnikatele bude platit tři roky. Za předložení falešných údajů o kvalifikaci uchazeče o zakázku bude také hrozit desetimilionová pokuta.

Vlček svůj návrh konzultoval s Úřadem pro ochranu hospodářské soutěže. Jako poslanec jej předkládá z časových důvodů, aby ho sněmovna stihla schválit včas, řekl již dříve předseda úřadu Petr Rafaj. Potvrdil, že hlavním cílem novely je sladit české zákony s evropskou legislativou.

Zbyněk Klíč: Manipulace a atmosféra strachu - čtěte ZDE

Vláda řekla "ano" léku ČSSD na korupci - černé listině firem - čtěte ZDE

Poslanec ODS Tom Zajíček podotkl, že novela nad rámec směrnice například ruší povinné prohlášení o vázanosti nabídkou a povinnost číst nabídkovou cenu při otevírání obálek; toto čtení zavádí jen jako možnost. "Není to striktně vymezeno, že to tak musí být," uvedl poslanec.

Na seznamu firem, které by neměly být připuštěny k veřejné soutěži, by se podle Vlčkovy předlohy mohly objevit jen ty, které porušují zákon závažným způsobem, uvedl Zajíček. "Množství firem, které by se na tu listinu mohly dostat, je opravdu minimální," dodal. Poslanec KSČM Josef Šenfeld zase poznamenal, že novela umožní zadavateli zrušit výběrové řízení ještě před vypořádáním námitek, čímž dle něj bude porušena transparentnost zadávání veřejných zakázek a posílena možnost vybírat předem domluveného uchazeče o zakázku.