Izraelský premiér Benjamin Netanjahu mohl tento týden při tajné návštěvě Moskvy konzultovat úder proti Íránu. Tvrdí to ruský list Kommersant s odvoláním na izraelské experty.

"Izraelský premiér v Moskvě skutečně byl," napsal deník s odvoláním na nejmenovaný vysoce postavený zdroj v Kremlu. "Podle názoru expertů by taková cesta měla smysl jen za mimořádných okolností. Kupříkladu v případu záměru Izraele zasadit úder Íránu," dodal.

O tajné návštěvě Netanjahua v Rusku již dříve informovala izraelská média, oficiální představitelé z obou zemí ale tyto informace popřeli. Netanjahův mluvčí uvedl, že předseda vlády v pondělí navštívil objekt tajných služeb v Izraeli. Největší izraelské noviny Jedioth Achronot, ale tvrdí, že tímto „tajným zařízením“ bylo ve skutečnosti Rusko.

Izraelské rádio pak ke kauze uvedlo, že Netanjahu a jeho bezpečnostní poradce nastoupili v pondělí do letadla na telavivském letišti Ben-Gurion a vrátili se až pozdě v noci.

Tajná jednání mohla souviset i s únosem Arctic Sea

Izraelská média pakuváděla, že tajný cesta premiéra mohla souviset s únosem lodi Arctic Sea koncem července. Tato loď oficiálně převážela dřevo, světová média ale přinesla o víkendu informace, že na palubě byly ve skutečnosti rakety S-300 určené pro Írán a unesly ji izraelské tajné služby.

Jen několik dnů po jejím zachránění do Moskvy nečekaně přicestoval izraelský prezident Šimon Peres. Kreml mu tehdy přislíbil, že přehodnotí připravovaný vojenský obchod se Sýrií.

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov ale podobné spekulace o tajném nákladu na Arctic Sea rázně odmítl a uvedl, že výsledky vyšetřování jejího únosu budou brzy zveřejněny.

Oficiální verze hovoří o tom, že loď s maltskou vlajkou, ruskou posádkou a finským majitelem unesli piráti, kterým šlo o výkupné. 

Související