Americký prezident Barack Obama ve středu tamního času (čtvrtek ráno SELČ) v netrpělivě očekávaném projevu o zdravotnické reformě v Kongresu prohlásil, že "čas na hašteření" už vypršel a že nyní je potřeba rychle jednat. Podle agentury Reuters pokáral také kritiky svého plánu, kteří seriózní debatu nahradili taktikou rozsévání strachu.

Obamova řeč byla politickou demonstrací síly. Veřejnost se snažil ujistit, že jeho změny přinesou větší jistoty a větší volby ve zdravotní péči, i když nabídne pojištění lidem, kteří si ho nemohou dovolit. Republikánům podal ruku jako výzvu ke společné práci a zároveň jim slíbil nezvyšovat schodek státního rozpočtu. Také se obořil na své odpůrce, kteří prý chtějí jeho plány a prezidentství podkopat.

"Nebudu ztrácet čas s těmi, kteří uvažují, že lepší politika je tento plán pohřbít než zlepšit," řekl prezident v naději, že oživí skomírající tlak na prosazení reformy zdravotního systému za 2,5 bilionu dolarů (téměř 43,8 bilionu korun).

Zdůraznil, že jeho změny přijdou v příštích deseti letech na 900 miliard dolarů (asi 15,7 bilionu korun), což je "méně, než kolik jsme utratili za války v Iráku a Afghánistánu".

Obama vyzval zákonodárce, aby se sjednotili a schválili zákon, který zajistí zdravotní pojištění pro téměř 50 milionů nepojištěných Američanů. Jeho reforma prý sleduje snížení výdajů na zdravotní péči, zlepšení péče a regulaci pojišťoven, aby pomáhali chránit své zákazníky.

"Lžete!" křičel na Obamu republikánský poslanec

"Náš kolektivní neúspěch vypořádat se s touto změnou - rok za rokem, desetiletí za desetiletím - nás přivedl k bodu zlomu. Každý ví o mimořádných obtížích, se kterými se potýkají nepojištění. Ti jsou každý den vzdáleni jen o jeden jediný úraz nebo nemoc od bankrotu. A nejsou to především lidé na podpoře. Je to střední vrstva Američanů," pronesl Obama.

Obamův proslov provázely emoce. Republikánský poslanec za Jižní Karolínu Joe Wilson vykřikl 'Lžete!', když prezident domluvil o ilegálních přistěhovalcích, kterých se prý reforma nebude týkat. Wilson se později omluvil. Republikáni také propukli ve smích, když Obama přiznal, že je třeba před přijetím reformy dokončit důležité detaily. Obamova manželka Michelle, která rozpravu sledovala z galerie pro návštěvníky, podle AP nevěřícně kroutila hlavou.

Klesá spokojenost s Obamovou politikou

Nedávno zesnulý senátor Edward Kennedy sepsal v květnu, kdy mu lékaři diagnostikovali rakovinu mozku v konečném stádiu, dopis pro Obamu. Prezident ho dostal až po senátorově smrti. Podle Obamy mu Kennedy vzkázal, že zdravotní balíček je rozhodující pro budoucí prosperitu země a že je morálním apelem.

Podle Reuters předseda finančního výboru Senátu Max Baucus ve středu naznačil, že hodlá dokončit připravovaný návrh zákona o chystané reformě příští týden. K projednání výboru by ho prý předložil už za 14 dní, a to i kdyby pro něj nebyla podpora ze strany republikánů.

Obamova řeč přichází v momentě, kdy klesá spokojenost s jeho politikou. Podíl Američanů nespokojených s jeho přístupem k reformování zdravotnictví vystoupal na 52 procent. Zhoršilo se i celkové hodnocení prvního amerického prezidenta tmavé pleti. Zatímco v červenci nesouhlasilo s jeho celkovým výkonem 42 procent, dnes už je to 49 procent lidí.