Za nekrvavým středečním únosem dopravního letounu v Mexiku stál náboženský fanatik původem z Bolívie, prohlásil podle agentury Reuters mexický ministr národní bezpečnosti Genaro García Luna. Letadla se pokusil zmocnit při letu z přímořského letoviska Cancún do hlavního města. Nikdo z cestujících nebyl zraněn. Policie na palubě nenašla žádnou bombu, kterou vyhrožoval.

Únosce, kterým je prý čtyřiačtyřicetiletý José Mar Flores, při výslechu vypověděl, že tři devítky ze středečního data 9. září 2009 (9.9.09) jsou obrácenou variantou satanského čísla 666. Falešnou bombu použil, aby ovládl letadlo. Poté nařídil pilotovi, aby sedmkrát obletěl mexickou metropoli. Flores, který je podle CNN závislý na drogách a alkoholu, se považuje za církevního vyslance.

Během únosu se dožadoval, aby mohl mluvit s mexickým prezidentem Felipem Calderónem. Toho chtěl podle AP varovat před hrozbou zemětřesení.

Zásah policie provázel podle televizních záběrů televize CNN určitý zmatek. Na ploše před letounem seděla skupinka asi deseti mužů, které střežila policie. Na místě byli také novináři. Policie na letišti zadržela devět lidí, ale vyšetřování odhalilo, že únosce byl jen jeden z nich, napsal Reuters.

Podle rozhlasových zpráv byl letoun Boeing 737 společnosti Aeroméxico unesen vzápětí po startu z Cancúnu. Stroj údajně letěl z Bolívie a na mexickém pobřeží měl mezipřistání.

Stroj piloti odstavili na odlehlou plochu a cestující vystoupili i s příručními zavazadly, poté zasáhla policie. "Bylo to náročné, ale pilot nám řekl, abychom zůstali klidní," popsala atmosféru jedna z cestujících.

Jiní pasažéři únos vůbec nepostřehli. "Let byl velmi klidný. Nic jsme neviděli," prohlásila Marisa Lópezová, které seděla spolu se svým dítětem ve 24. řadě. Jediné, co prý upoutalo její pozornost, byl velký počet vozidel záchranné služby a policie na přistávací dráze.

Na palubě letadla bylo podle Reuters včetně posádky 112 osob z Mexika, USA či Francie.

Calderón byl v době únosu na letišti přítomen. Podle CNN pobýval v prezidentském hangáru, kde se připravoval na odlet. Svou cestu ale kvůli únosu údajně zrušil.

Související