Cestovní kanceláře budou muset zveřejňovat konečnou cenu zájezdů. Ukládá jim to novela zákona o cenách, kterou ve čtvrtek schválila Poslanecká sněmovna. Nyní ji dostane k posouzení Senát. Brzy by měla skončit doba cenových dodatků a přílepků psaných drobným písmem.

Novela zákona se ale nevztahuje na veškeré "zboží" cestovních kanceláří. Výjimku dostaly pouze u leteckých zájezdů, neboť palivové příplatky či letištní taxy se mohou měnit i těsně před odletem

Až desetimilionová pokuta

Zákon o cenách se netýká jen cestovního ruchu. Nově řeší porušování cenových předpisů a definuje celou škálu případů, kdy se prodávající nebo kupující může dopustit deliktu proti cenovým předpisům. Zvyšuje také horní limity trestů, které tak podle vlády lépe odpovídají obratům kontrolovaných společností. Za porušení cenových předpisů bude hrozit místo jednoho milionu až desetimilionová pokuta. U nadnárodních firem už podle vlády milionová pokuta ztrácí význam.

Novela například zakazuje zneužití významnějšího hospodářského postavení k neoprávněnému majetkovému prospěchu. Takovýmto postavením je podle důvodové zprávy situace, kdy se některá ze stran nemusí ohlížet na ceny u ostatních firem.

Pozměňovací návrhy neprošly

Sněmovna nepřijala žádný z poslaneckých pozměňovacích návrhů. Jeden z nich například umožňoval ministerstvu financí, aby stanovilo minimální ceny cigaret. Ministr financí Eduard Janota to označil za nadbytečné. Již dnes podle něj Celní úřad v Kolíně stanovuje pevné ceny cigaret.

Sněmovna neschválila i návrh kontrolního výboru, aby ceny tepla místo Státní energetické inspekce kontrolovaly finanční úřady. Ministr Janota prohlásil, že tento návrh neprošel meziresortním připomínkovým řízením a vyžádal by si personální přesuny mezi úřady. Návrh výboru měl obecně zabránit předražování cen tepla